facebook
Esen H.
Ders Saat Ücreti: 80₺ / Saat

ÖSYM Sınavları İçin Online Tarih Dersi

ONLINE TARİH DERSİ KİMLER İÇİN UYGUN?

Tarih kursu genellikle ÖSYM sınavlarında yüksek “tarih neti” çıkarmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. En donanımlı en mükemmel tarih öğretmeni olduğumu iddia etmiyorum ama derslerimi düzenli takip eden öğrencilerin yüksek netler çıkardığını her sene gözlemliyorum. Bu durum bana mutluluk veriyor. Şimdi sıra sizde.

ÖN GEREKSİNİMLER NELERDİR?

  • Sisteme yükleyeceğim ders anlatım notlarını ve soruları ders sonrasında çıktı alabilecek bir yazıcının olmasını isterim.
  • Tercihen kulağı komple kapatan bir kulaklığınız olursa iyi olur .
  • Renkli ve fosforlu kalemler önemli noktaların altını çizmek için gerekli olabilir.
  • Teatral ders anlatımı sırasında konuların daha iyi anlaşılması için zaman zaman “Kitaplar – Web Siteleri – Tiyatrolar – Diziler – Filmler” tavsiye edeceğim. Derslerim aynı zamanda donanımlı bir nesil yetiştirmeyi de amaçlamaktadır.  Bu bilgileri kaçırmamanız için 4 - 5 adet A4 boyutunda boş kâğıtların masanın üzerinde hazır olmasını istiyorum.
 

DERS KAPSAMI & PLANI VE METODOLOJİ

Online tarih dersi 5 ana kısma ayrılıyor:Türk Tarihi / Osmanlı Tarihi / Avrupa Tarihi / İnkılâp Tarihi / Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi
  • TÜRK TARİHİ: İslam Öncesi Orta Asya Türk Tarihi / Türk İslam Tarihi / Türkiye Tarihi (Anadolu Tarihi)
  • OSMANLI TARİHİ: Osmanlı Kuruluş / Osmanlı Yükselme / Osmanlı Duraklama / Osmanlı Gerileme / Osmanlı Dağılma / XX. Yüzyıl Osmanlı Tarihi / Osmanlı Kültür Medeniyet
  • AVRUPA TARİHİ: Ortaçağ Avrupa Tarihi / Yeniçağ Avrupa Tarihi / Yakınçağ Avrupa Tarihi
  • İNKILÂP TARİHİ: Kurtuluş Savaşına Hazırlık Dönemi (Genelgeler – Kongreler) / Kurtuluş Savaşı Muharebeler Dönemi (Cepheler –Anlaşmalar) / TBMM (Sevr Anlaşması – Ayaklanmalar / Cumhuriyetin İlanı - İç & Dış Politika / Atatürk İlkeleri ve İnkılâpları
  • ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ: XX. Yüzyıl Dünya / II. Dünya Savaşı / Soğuk Savaş Dönemi / Yumuşama Dönemi / Küreselleşen Dünya
Birlikte işlenen online tarih dersi sonrasında 48 saatlik bir zaman diliminde ödev olarak verdiğim testleri çözülmesi elzemdir. İyi bir hocadan ders dinlemek % 51 ama o konuyu pekiştirmek için uygulamalı eğitime geçmek % 49’dur.

DERS PROGRAMINDA ÖĞRENCİ NELER KAZANMAKTADIR?

Öncelikli amacımız işlenen konu hakkında sağlam bir temel atmaktır.  Bazı konuların kapsam alanı çok geniştir. Mesela “Osmanlı Kültür Medeniyeti” / “Osmanlı Dağılma Dönemi” / “Kurtuluş Savaşı Muharebeler Dönemi” bu tarz konuları 2 bölüm halinde işleyeceğiz. Öğrencinin iyi bir temel atması; konuya hâkim olmasını böylelikle sınavlardaki soruları çözmesini kolaylaştırır.

TARİH KURSU İÇİN TERCİH ETTİĞİM GÜN VE SAATLER

Hafta içi gündüz saatleri “verimli saatlerdir”, tercih sebebidir. Dinlenilmiş olmak şartı ile akşamın ilerleyen saatlerinde de online tarih dersi yapılabilir.

Öğretmen Hakkında

1999’dan beri OSYM sınavlarına öğrenci yetiştiriyorum. Öğretmenlikte tecrübemi artırmak için için farklı kulvarlarda sorumluluk üstlendim. İlköğretim (TEOG - SBS - OKS ) – Lise – Önlisans – Lisans – Kolej – SMMM - KPSS -  İdari Hâkimlik alanlarında kursiyerlere hem ders verdim,hem de eğitim ve kariyer danışmanlığı yaptım. ÖSYM sınavlarına yönelik konu anlatım kitapları ve soru bankaları hazırladım. Haftalık ve aylık eğitim dergilerinde branşımla ilgili koordinatörlük yaptım. Halen belirli bir temeli olan öğrencilere sınavlarda yüksek net çıkarması için özel dersler vermekteyim. KPSS kurslarında Sosyal Bilgiler - Sınıf Öğretmenliği ve Tarih Bölümü mezunlarına dersler vermekteyim.