facebook
Ali Uygur E.
Ders Saat Ücreti: 220₺ / Saat

Fransa'da Doktora Öğrencisinden Fransızca Özel Ders

FRANSIZCA ÖZEL DERS HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİM

Kişiye özel dil eğitiminin ekonomik durumu yeterli olan kişiler için en faydalı öğrenme şekli olduğunu düşünüyorum. Bağımsız ders alanların, hedefleri ve kabiliyetleri doğrultusunda bir eğitim programı belirleyip, daha etkili bir öğrenme sürecine girmelerine olanak verir. Takviye amaçlı Fransızca dil kursu alanların, sorunlu noktaları öğretmen gözetiminde listelendirip, tek tek çözümlemelerine imkan sağlar.

NASIL FARK YARATIYORUM?

Yarattığım bir fark var ise bu, bütün akademik eğitimimi Fransa’da gördüğüm, orada 10 sene yaşadığım ve hala düzenli olarak gidip geldiğim için; hem yazılı dilde, hem de konuşmada seviyemin yüksek düzeyde olmasından kaynaklanıyordur diye düşünüyorum.

Derslerimde Fransız Akademisi’nin gramer, ortograf ve sentaks kurallarını uyguluyorum. Ayrıca, Avrupa Ortak Çerçeve Programı seviyeleri ve Fransa’da Eğitim Bakanlığı’nın Delf-Dalf sınavları içeriği olarak belirlediği konular, Fransızca özel ders belkemiğini oluşturuyor.

Bunlara ek olarak, kişiye özel eğitimde tek bir teknik ve mutlak içerik kullanmıyorum. Karşımdaki kişiye adapte olup, onun konfor ve ilgi alanlarından yola çıkarak dil alanında kendisini geliştirmeye çalışıyorum. Teknik olarak sağlam, günlük iletişimde rahat ve de kendi dil yetileri konusunda bilinçli öğrenciler yetiştirmek için elimden geleni yapıyorum.

KİMLER KATILABİLİR?

Fransızca özel ders için herhangi bir profil ya da ön gereksinim yoktur. Ama Fransızca’dan başka latince kökenli bir yabancı dil biliyor olmanın, öğrenimi hatrı sayılır şekilde hızlandıracağını belirtmek isterim. Seviye açısından, yeni başlayan A1’den, C1-C2 gibi üst seviyelere kadar program hazırlayıp, uygulayabilirim.

ÖN GEREKSİNİMLER NELERDİR?

Herhangi bir ön gereksinim yoktur.

DERS PLANI, KAPSAMI, METODOLOJİLERİ ve KAYNAKLAR

Program yapma süreci benim uygunluğum, öğrencinin uygunluğu ve istekleri çerçevesinde şekillenir. Ama şu genel bilgiler verilebilir:

Düzenli olarak bağımsız Fransızca dil kursu almak isteyenler için, en az haftada bir adet 1 saat 30 dakikalık ders öneriyorum. İdeal, haftada 2 adet aynı sürede ders almak olur. Bu derslerin yarısı metot ünitelerine ve gramer konularına ayrılır. Diğer yarısı ise konuşuma, sözlü anlama, yazma ve yazı anlamaya yönelik çalışmalar içerir. Kaynak olarak çoğunlukla CLE International yayın evinin kitaplarını kullanıyorum. Temel metot olarak Vite et Bien 1 ve 2, B2 seviyesine kadar kullandığım iki kitaptır. Bunun dışında Grammaire Progressive du Français’den ana gramer kitabı olarak faydalanıyorum. Okuma, yazma ve konuşma ile alakalı alıştırmalar için internetten toparladığım bir dijital arşivim var. Belli bir seviyeden sonra öğrencinin hedefi ve ilgi alanlarına göre kendisine bu arşivden düzenli kaynak yolluyorum. A1 ve A2 seviyesini tamamlamak için 120-140 saatlik bir program taslağı mevcuttur. Bunu hızlandırılmış olarak işlemek mümkündür.

Takviye amaçlı Fransızca özel ders alanlar için ise, ders süresi ve ücreti ile ilgili bilgiler aynıdır ama herhangi bir devamlılık önerisi yoktur. Ana kaynak olarak okul ya da derslerini takip ettikleri kurumun kitapları temel alınır. Bunun dışındaki istekler, benim kaynak ve metotlarım ile karşılanır.

FRANSIZCA DİL KURSU SAYESİNDE ÖĞRENCİ NELER KAZANMAKTADIR?

Bağımsız ders alan öğrencilere derslerimin, sağlam bir teorik temel ve sözlü dilde rahat iletişim kurma olanağı kazandırdığını düşünüyorum. Takviye olarak ders alanlar ise, düzenli ders alındığı zaman, notlarının yükseldiğini ve gelecek konuları rahatça anlamaya başladıklarını gözlemleyebilirler.

Son olarak, öğrencilerimin hedeflerini belli bir seviyeden sonra ders içeriğine yansıtmam, derslerimin en önemli kazancı sayılabilir. Örneğin, profesyonel bir amaçları var ise, vakti geldiğinde, iş dünyasına yönelik çalışmalar yaptırıyorum: E-mail yazma, iş dünyası jargonu, iş başvurusu ve cv yazımı gibi. Fransa’da okul okumak gibi bir amacı olanlara, Dissertation ve Commentaire Composé yazma tekniklerini gösteriyorum. Günlük hayatta Fransızcayı kullanmak isteyenlere ise daha çok konuşma, okuma ve dinleme üçgeni etrafında ilerleyen online Fransızca dil eğitimi sunuyorum.

ONLINE DERSLER İÇİN TERCİH ETTİĞİM GÜN VE SAATLER

Fransızca özel ders için tercih ettiğim gün ve saatler değişmektedir. Lütfen iletişim kurunuz.

Öğretmen Hakkında

Ortaokulu Küçük Prens İlköğretim Okulu'nda, liseyi Özel Sainte Pulchérie Lisesi'nde okudum. Liseden sonra 10 sene Fransa'da yaşadım. Fransa'nın Montpellier kentinde, Paul Valéry Üniversitesi Edebiyat ve Sanat Fakültesi'nde Müzik Bilimi alanında lisans ve master eğitimimi tamamladım. Şu an aynı üniversitede, aynı alanda mesafeli olarak doktoraya devam ediyorum. Doktoramın 3. senesindeyim. Üniversitemde tutor ve okutman olarak görev aldım. 5 yıldır İstanbul’da özel Fransızca ve müzik teorisi dersleri veriyorum.