facebook
Olcay K.
Ders Saat Ücreti: 100₺ / Saat

3D MODELLEME - SolidWorks ile 2D-3D Çizim ve Modelleme Eğitim

ÖZEL EĞİTİM HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİM

Özel eğitimin, her şeyden önce bireyin öznelliğine katkı sağladığını düşünüyorum. Her insan ayrı bir karakterdir ve bu sebeple öğrenim ihtiyaçlarının bu farklılıklar doğrultusunda karşılanması gerekir. Toplu sınıflarda ve kurumsal öğretim pozisyonlarında bu ihtiyaçların tespit edilip, bireysel olarak çözümler sağlamak çok daha zordur. Kişiye özel farklılıkların dikkate alındığı özel eğitim sayesinde daha hızlı ve daha kolay bir süreç bizleri beklemektedir. Benim amacım da bildiklerimi mümkün olduğunca işlevsel bir şekilde paylaşmak ve bu süreci daha da güçlendirmektir.

NASIL FARK YARATIYORUM?

Teorik eğitimle zaman kaybetmek yerine, direkt çizim yapmaya başlayacağız. Diğer bir yandan ise teknik resim öğrenilecek. Klavye kısayolları ile hızlı ve pratik bir şekilde çizim yapmayı öğrenmenin yanı sıra, bir parçanın nasıl işlediğini göz önünde bulundurarak çizimler ve toplama çalışmalar da yapacağız. Komple, part ve teknik resim olmak üzere üç ana başlık altında çalışacağız. Ayrıca öğrencilerimi soru sormaya teşvik ederek, onların öğrenme süreçlerine katkıda bulunduğumu düşünüyorum. Aynı soruları tekrar tekrar sormak ya da henüz öğrenilmemiş bir konu hakkında erkenden cevap aramak da desteklediğim davranışlar arasında.

KİMLER KATILABİLİR?

Üretim firmalarında çalışmak veya kendi atölyesinde çizim yapmak isteyenler bu eğitime katılabilirler. SolidWorks 3D tasarım işlerinde ya da hobi amaçlı kullanılabilen, kullanması oldukça zevkli ve çok tercih edilen bir programdır.

ÖN GEREKSİNİMLER NELERDİR?

Temel seviyede bilgisayar kullanabilmek ve SolidWorks’un 2012 veya daha güncel bir sürümünü destekleyen bir bilgisayara sahip olmak (Sistem gereksinimleri SolidWorks’un sitesinde mevcuttur.)

DERS KAPSAMI, PLANI ve METODOLOJİLERİ

Ders öncesinde yapılacak görüşmelerde öncelikle öğrencinin bilgisayar becerileri ve gereksinimleri ile alakalı olarak durum analizi yapılacaktır. Bu noktada azami ihtiyaçların (bilgisayar, ölçü aletleri vb.) tedarik edilmesi gerekebilir. Derslere ise part (parça) çizimi ile başlanacak ve sırası ile detaylandırmalar, yükselti ve boşaltmalar yapılarak bu parçalar şekillendirilecektir. İlerleyen bu süreçte daha sonra farklı parçalar oluşturulacak ve bu parçalar birleştirilerek ‘komple’ye dönüştürülecek. Her derste hem 3D parçanın kendisi hem de teknik resmi çıkarılacaktır.  Her dersin sonunda sonraki ders üzerinde incelenmek üzere ödev verilecek.

DERS PROGRAMINDA ÖĞRENCİ NELER KAZANMAKTADIR

Öncelikle Edumi'nin sistemi sayesinde öğrenciler zamandan ve paradan zaten tasarruf edeceklerdir. Kimse öğretmen ağırlama, öğretmenin evine gitme zahmeti ile uğraşmayacak. Bunun yanında müfredatı es geçtiğimiz için öğrencilerimiz direkt zamandan kazanacaklar. Sıradan kurslara göre daha çok pratik elde etmiş ve teknik resim de öğrenmiş olacaklar. Gerek üretim sektöründe gerek kendi özel işlerinde kullanmak için 3D modelleme yapabilecekler.

KULLANILAN MATERYALLER

Örnek çizimler için PDF dosyaları ve pratik için önceden hazırlanmış part dosyaları

ONLİNE DERSLER İÇİN TERCİH ETTİĞİM GÜN VE SAATLER

Bu saat ve günler sıklıkla değişmektedir. Öğrenci ile karşılıklı görüşerek belirlemeyi tercih ederim. Ancak haftada bir saat bile olsa öğrencilerime çok şey öğretebileceğime inanıyorum. Uygunluk durumuna göre haftada birkaç saat de ders yapılabilecektir. SolidWorks için birebir kurs süresi 30-60 ders saati arasında değişebilmektedir. Beklentilere ve öğrenen kişinin konuya yakınlığı ile alakalı olarak bu süre değişebilmektedir.

Öğretmen Hakkında

33 yaşındayım ve İstanbul’da yaşıyorum. 3D modelleme, grafik tasarım ve müzik başlıca hobilerim arasında. Daha önce çalıştığım şirketlerde stajyerlerin eğitiminden sorumlu olduğum gibi, diğer personele yönelik verilen eğitimlerde de yer aldım. Bu eğitimlere katılmış olan herkes şu an aldıkları eğitimi işyerlerinde başarıyla uygulamaktalar. Bunların yanı sıra; Punch, Abkant, Plazma, Lazer ve CNC makineleriyle ilgili eğitimler de verdim. Ancak her şeyden öte; insanüstü, din üstü, evrenin her yerinde geçerli olan başkalarının canını yakmama, istismar etmeme, karşılıklı ya da karşılıksız yardımlaşma ve dayanışma gibi değerlere sıkı sıkıya bağlıyımdır. İş konusunda ise her zaman kolektif çalışmaları daha çok benimsemiş ve destek vermişimdir. Bu doğrultuda herhangi bir karşılık beklemeden çizimlerini yaptığım pek çok ‘mucit’ arkadaşımın mevcut olduğunu söyleyebilirim.