facebook
Olcay K.
Ders Saat Ücreti: 100₺ / Saat

3D MODELLEME - AutoCAD ile 2D Çizim, 3D Modellemeye Giriş

ÖZEL EĞİTİM HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİM

Özel eğitimin, her şeyden önce bireyin öznelliğine katkı sağladığını düşünüyorum. Her insan ayrı bir karakterdir ve bu sebeple öğrenim ihtiyaçlarının bu farklılıklar doğrultusunda karşılanması gerekir. Toplu sınıflarda ve kurumsal öğretim pozisyonlarında bu ihtiyaçların tespit edilip, bireysel olarak çözümler sağlamak çok daha zordur. Kişiye özel farklılıkların dikkate alındığı özel eğitim sayesinde daha hızlı ve daha kolay bir süreç bizleri beklemektedir. Benim amacım da bildiklerimi mümkün olduğunca işlevsel bir şekilde paylaşmak ve bu süreci daha da güçlendirmektir.

NASIL FARK YARATIYORUM?

Teorik eğitimle zaman kaybetmek yerine, direkt çizim yapmaya başlayacağız. Diğer bir yandan ise teknik resim öğrenilecek. Klavye kısayolları ile hızlı ve pratik bir şekilde çizim yapmayı öğrenmenin yanı sıra, bir parçanın nasıl işlediğini göz önünde bulundurarak çizimler ve toplama çalışmalar da yapacağız. Komple, part ve teknik resim olmak üzere üç ana başlık altında çalışacağız. Ayrıca öğrencilerimi soru sormaya teşvik ederek, onların öğrenme süreçlerine katkıda bulunduğumu düşünüyorum. Aynı soruları tekrar tekrar sormak ya da henüz öğrenilmemiş bir konu hakkında erkenden cevap aramak da desteklediğim davranışlar arasında.

KİMLER KATILABİLİR?

Üretim yapan firmalarda çalışmak isteyenler, kendi atelyesinde üretim yapmak isteyenler ya da 3D tasarım işlerinde ve hobi için kullanılabilecek zevkli ve çok tercih edilen bir programdır. Örneğin 3D printer ile model yapacak olsanız dahi ihtiyacınız olan bu tip bir programdır.

ÖN GEREKSİNİMLER NELERDİR?

Temel seviyede bilgisayar kullanabilmek ve en azından AutoCad 2012 versiyonunu ile sorunsuz çalışabilecek şekilde bir bilgisayara sahip olmaları gerekmektedir. Gereksinimler Autodesk sitesinde mevcuttur.

DERS KAPSAMI, PLANI ve METODOLOJİLERİ

Ders öncesinde yapılacak görüşmelerde öncelikle öğrencinin bilgisayar becerileri ve gereksinimleri ile alakalı olarak durum analizi yapılacaktır. Bu noktada azami ihtiyaçların (bilgisayar, ölçü aletleri vb.) tedarik edilmesi gerekebilir. AutoCad'de ikonlardan çok kısayollarla çalışacağız. Bir süre sonra kendi hızınıza kendiniz bile inanamayacaksınız. Autocad'de 2D maceremız noktadan başlayıp karmaşık yapılarda son bulacak. İç mimari, peyaz, mimarlık, talaşlı üretim, modelcilik vb birçok alanda çeşitli resimlerle alıştırmalar yapılacak.

DERS PROGRAMINDA ÖĞRENCİ NELER KAZANMAKTADIR

Öncelikle Edumi'nin sistemi sayesinde öğrenciler zamandan ve paradan zaten tasaruf edeceklerdirç Kimse öğretmen ağırlama, öğretmenin evine gitme ile uğraşmayacak.Bunun yanında müfredatı es geçtiğimiz için öğrencilerimiz zamandan kazanacaklar. Örneğin direkt olarak çizim yapmaya başlayacağız. Aynı zamanda bir yandan teknik resim de öğrenilecek. Klavyeden kısayollar ile hızlı ve pratik şekilde öğrenmenin yanı sıra bir parçanın nasıl işleneceğine göre de çizim ve toplama çalışmalar yapacağız. Program ara yüzü, ikonlar, programın ön ayarları, çizim, antetler ve 3D'de kısa bir tur ile kursumuzu bitireceğiz

KULLANILAN MATERYALLER

Örnek çizimler için PDF dosyaları ve pratik için önceden hazırlanmış part dosyaları

ONLİNE DERSLER İÇİN TERCİH ETTİĞİM GÜN VE SAATLER

Bu saat ve günler sıklıkla değişmektedir. Öğrenci ile karşılıklı görüşerek belirlemeyi tercih ederim. Ancak haftada bir saat bile olsa öğrencilerime çok şey öğretebileceğime inanıyorum. Uygunluk durumuna göre haftada birkaç saat de ders yapılabilecektir. AutoCAD için birebir kurs süresi 25-35 ders saati arasında değişebilmektedir. Beklentilere ve öğrenen kişinin konuya yakınlığı ile alakalı olarak bu süre değişebilmektedir.

Öğretmen Hakkında

33 yaşındayım ve İstanbul’da yaşıyorum. 3D modelleme, grafik tasarım ve müzik başlıca hobilerim arasında. Daha önce çalıştığım şirketlerde stajyerlerin eğitiminden sorumlu olduğum gibi, diğer personele yönelik verilen eğitimlerde de yer aldım. Bu eğitimlere katılmış olan herkes şu an aldıkları eğitimi işyerlerinde başarıyla uygulamaktalar. Bunların yanı sıra; Punch, Abkant, Plazma, Lazer ve CNC makineleriyle ilgili eğitimler de verdim. Ancak her şeyden öte; insanüstü, din üstü, evrenin her yerinde geçerli olan başkalarının canını yakmama, istismar etmeme, karşılıklı ya da karşılıksız yardımlaşma ve dayanışma gibi değerlere sıkı sıkıya bağlıyımdır. İş konusunda ise her zaman kolektif çalışmaları daha çok benimsemiş ve destek vermişimdir. Bu doğrultuda herhangi bir karşılık beklemeden çizimlerini yaptığım pek çok ‘mucit’ arkadaşımın mevcut olduğunu söyleyebilirim.