facebook

Zaman yönetimi ve verimli ders çalışma prensiplerini öğrenerek her günü daha değerli kılmamız mümkün. Çünkü hepimiz güne 1440 dakikalık bir servetle başlıyoruz. Ancak çoğu kez bu kıymetli serveti çarçur edip elimiz boş günü bitiriyoruz. Diğer bir deyişle, zamanı yönetemiyoruz.

Zaman Yönetimi ile Verimli Ders Çalışma

Zaman yönetimi öğrencilik yıllarından itibaren kazanılması gereken bir alışkanlıktır. Ders çalışma planınızı zaman yönetimi prensiplerine göre hazırladığınız takdirde çok daha başarılı olabilirsiniz. Öncelikle, her bireyin öğrenme şeklinin farklı olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Dolayısıyla zaman yönetimi ve verimli ders çalışma için de biraz zamana ihtiyacınız olabilir.

Öğrenme stiliniz, okuduğunuz alan ya da bilgi birikiminiz fark etmeksizin uygulayabileceğiniz zaman yönetimi aşamaları nelerdir, gelin birlikte bakalım. Zaman Yönetimi ve Verimli Ders Çalışma: Günde 1440 Dakikayı Nasıl Yönetiyorsun?

1. Önem Sıralaması Yapın

Zaman yönetiminde sıkça söz edilen 80/20 ilkesi (Pareto Yasası) vardır. Bu yasa bize kısaca; bir iş üzerinde harcadığımız zamanın %80’ini daha önemsiz işlere harcayarak nihai sonucun sadece %20’lik kısmını bitirebildiğimizi söyler. Oysa, verimli geçirdiğimiz %20’lik kısmıyla işin %80’inini başarmış oluyoruz. Çalışmanızda önem sırası belirleyerek zamanınızı öncelikle onlara ayırmak, genel başarı skalasındaki veriminizi artıracaktır. Zaman yönetimi ve verimli ders çalışma bu nedenle çok önemlidir.

2. Araları İyi Değerlendirin

Konsantrasyon süresi kişiden kişiye değişse de insan beyninin bir şeye odaklanma süresi ortalama 40 dakikadır. Ders çalışma sürelerinizi 40’ar dakikaya bölerek 10-15 dakikalık aralar şeklinde çalışmak verimli bir yöntemdir. Söz konusu arayı zihninizi rahatlatmak için kullanmanız da önemli. İmkânınız varsa kısa bir yürüyüş yapmak veya müzik dinlemek gibi rahatlatıcı şeyler yapmanız faydalı olacaktır.

Peki ama günde ne kadar çalışmalı?

Maalesef bunun için verebileceğimiz sihirli bir rakam yok. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki öğrenme sürecinde süreklilik uzun çalışma saatlerinden çok daha önemlidir. Haftada sadece 1 gün 10 saat çalışmaktansa, haftanın 5 günü 2’şer saat çalışmak çok daha faydalı olacaktır.

3. Dikkat Dağıtıcı Unsurlardan Uzaklaşın

İster okul sırasında ders dinliyor ister evde kendi masanızda ders çalışıyor olun; kendinizi o ana odaklamazsanız geçirdiğiniz süre zaman kaybından başka bir işe yaramaz. Bunun için özellikle telefon, televizyon gibi birincil dikkat dağıtıcı nesnelerden uzak durmaya çalışın. Zihin temizliği de önemli, her ne düşünmeniz gerekiyorsa bunu ders sonrasına bırakmak yararınıza olacaktır. Konsantrasyon için verebileceğimiz küçük bir ipucu da, dikkat dağınıklığını fark ettiğinizde nefesinize odaklanmak olabilir. Bilinçli olarak nefes alışverişlerinizi sayarak zihninizi bir yere odaklayabilirsiniz.

Her gün 1440 dakikalık bir zaman bankasıyla güne başlıyoruz. Bunun büyük bir bölümünü uyumak, yemek yemek, ulaşım gibi aktivitelere harcıyoruz. Yine de elimizde verimli olarak geçirebileceğimiz yaklaşık 600 dakikalık bir süre kalıyor. Doğru zaman yönetimi ile bunu verimli bir ders çalışma sürecine çevirmeniz mümkün.