facebook

YDS Nedir? Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) aracılığıyla gerçekleştirilen merkezi bir dil sınavıdır. Özellikle akademik kadrolara başvurmak isteyen adaylar için YDS / e-YDS formatıyla yılda 3 defa yapılmaktadır. YDS Soru Dağılımı YDS; İngilizce, Fransızca, Arapça, Rusça, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Yunanca, Bulgarca ve Farsça dillerinde 80 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. 80 sorunun dağılımı ise şu şekildedir: 6 soru kelime bilgisi 10 soru dil bilgisi 10 soru cloze test 10 soru cümle tamamlama 6 soru çeviri 20 soru okuma parçası yorumlama 5 soru verilen diyaloglardaki boşlukları tamamlama 4 soru anlamca en yakın cümleyi bulma 4 soru paragraf tamamlama 5 soru anlam bütünlüğünü bozan cümle

YDS ye hazırlanma sürecinde yararlanabileceğiniz stratejileri şöyle sıraladık;

Test alışkanlığınızı geliştirin Test ipuçlarını ve stratejilerini öğrenin ve bunları test uygulamasında kullanın. Bu, zamanınızı nasıl yöneteceğinizi ve testin her bölümünü tamamlamak için onu etkili bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacaktır. Testteki başarının anahtarlarından biri zaman yönetimi ve testin püf noktalarından ibarettir. Testin bölümlerini ayrı ayrı öğrenmek için zaman ayırın. Örneğin, paragraf sorularını anlayın, ne kadar sürdüklerini, kaç tane soru olduğunu, ne tür soruların olduğunu vb. Bunların hepsi zamanınızı nasıl yöneteceğinizi bilmenize yardımcı olur. Soru türlerini öğrenmek, test gününde sürpriz olmamasına da yardımcı olacaktır. Örneğin; anlam bütünlüğünü bozan cümle sorularına olan aşinalığınız artarsa, sınav günü bu soru tipini gördüğünüzde korkmazsınız.

Çeşitli makaleler okuyun Eğer okuma becerileriniz çok iyi değilse, o zaman ilgi alanınız dışındaki yabancı metinleri okumayı deneyin. Bazen bir paragraf sorusu aşina olmadığınız çok farklı bir alandan gelebilir. Örneğin, bilimde bir geçmişiniz varsa, ekonomi veya coğrafya ile ilgili bir şeyler de okuyun. Gerçekçi okuma hedefleri belirleyin. Bu, her gece bir makale okumak gibi kendi kendinize oluşturacağınız bir alışkanlık olabilir.

Kelime dağarcığınızı artırın Kelime öğrenme sürecinde kendinize günlük ya da haftalık hedefler koyun. Örneğin günde bir sözcük öğrenin ve nasıl kullanacağınızı öğrenin. Kelimenin kökenlerini de bilin: Yeni bir kelimeyi hatırlamanın en iyi yollarından biridir. Boş zamanlarınızda uygulamaları kullanın ve kelime oyunları oynamaya başlayın.

Online eğitim sayesinde zamandan tasarruf edin Kursa veya okula gitmek için harcadığınız zamanın size kalması bu süreçte büyük bir kazanç olacaktır. Dersinize tam zamanında başlar vakit kaybetmezsiniz. Ders saatlerinizi ve günlerinizi kendiniz ayarlayabilirsiniz. Edumi, hem birebir hem de online sınıflar aracılığıyla ders almanızı sağlamaktadır. Özel dersler sayesinde eksik hissettiğiniz sınav konularına yönelebilirsiniz örneğin çeviri sorularında zorlanıyorsanız sınav öncesi bu konuya ağırlık verebilirsiniz. Online sınıflar ise genel gramer konularını tamamlamanıza, kelime bilginizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca aynı sınava hazırlanan kişilerle birlikte eğitim almak motivasyonunuzu artıracaktır.

Özverili ve azimli olun YDS ’ye hazırlanmaya sürecinde birçok problemle karşılaşabilirsiniz. Çözdüğünüz denemelerdeki netlerin artmaması ya da ezberlediğiniz kelimeleri unutmanız moralinizi bozmasın. Sınava hazırlık sürecinde gerçekleştireceğiniz çalışmaların istikrarlı ve disiplinli olması başarıya ulaşmanıza büyük katkı sağlayacaktır.