facebook

Yüksek lisans konusunda ilerlemek için başarılı olmamız gereken sınavlardan birisi YDSdir. YDS (yabancı dil sınavı)’ye çalışma teknikleri konusunda kendi deneyimlerimden bahsedeceğim. Herkesin kendine göre çalışma şekli olabilir ancak benim YDS puanımı elde etmek için izlediğim yolu sizlerle paylaşmak isterim.

Öncelkle seviyenizi belirlemelisiniz. Eğer İngilizceniz iyi değilse takviye almalısınız. Ya kursa giderek ya da videodan ders dinleyerek bunu yapabilirsiniz. Işte çalıştığımdan dolayı herhangi bir dil kursuna gidecek zamanım yoktu. Ben de yaptığım araştırma sonucunda edumi’nin açtığı online YDS kursuna katıldım. Oldukça yoğun bir kurs olarak düzenlenmiş bu kurs akşamları verildiği için işimle birlikte takip edebiliyordum. Alper hoca adında deneyimli bir Boğaziçi Ingilizce öğretmenliği mezunu bir eğitmen tarafından verilmekteydi.

Bir sonraki aşamada YDS için gramer çalışmalısınız. Gramer biraz sıkıcı olsa da hem hayatınızı kolaylaştıracak hem de pek çok soru çözümü iyi bir gramer bilmekten geçiyor. Gramer konusunda hem takıldığım birkaç konuda online özel ders aldım (yine edumi üzerinden) hem de birkaç temel Ingilizce kitabı ile yoğun çalıştım. Mutlaka bol soru çözerek çalışmak şart zira hem anlaşılmayan yerler pekişir hem de sınav mantığı iyice oturacaktır.

Gramerden sonra kelime bilgisi oldukça önemlidir. Kelime haznenizi geliştirmek zorundasınız. Ne kadar çok kelime biliyorsanız sınavda o kadar avantajlısınız demektir. Kelime bilginizi çeşitli oyunlarla da geliştirebilirsiniz, kelime kartları gibi araçlar kullanabilirsiniz. YDS sınavında sıkça kullanılan kelimeleri ve deneme sınavlarında çıkan kelimeleri kartların bir tarafına yazıp arkasına da Türkçesini yazarak daha kalıcı ezber yapabilirsiniz. Bu kartları düzenli tekrar edip fırsat buldukça gözden geçirin.

Tabii bütün bu sınava hazırlık sürecinde mutlaka kendizi öğrendiğiniz dilin ortamına sokup o dilde yayın ve makaleleri takip etmelisiniz. Hatta alt yazılı dizi ve film izlemeli, belgesel izlemeli, özellikle Ingilizce haber okumalı, şarkı sözleri Ingilizce müzik dinlemelidir. Bunları düzenli olarak yapmanız halinde zamanla hem kelime hazneniz hem de grameriniz gelişecektir. Yaklaşık 8 ay boyunca her akşam online Ingilizce kaynaklarından düzenli olarak haber okuyordum, Youtube’dan sürekli Ingilizce konuşmaları dinliyordum. YDS sınavına yaklaşık bir ay kala konu çalışmalarını tamamlamalısınız ve kalan sürede sınav soruları çözmelisiniz özellikle geçmiş yıllara ait YDS sorularını mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Aslında bu sınavda başarının en kestirme yolu İngilizce’yi sevmekten geçiyor. Sevdiğiniz bir dili öğrenmek ve geliştirmek çok daha gayretsiz gerçekleşir. Ingilizce öğrenmeyi bir hobi haline getirebilirseniz herşey otomatikleşecektir ve sanki bir sınava hazırlanıyormuşsunuz değilde hobinizi sınıyormuşsunuz gibi gelecektir.