facebook

İlkokuldan itibaren yabancı dille aşinalığı başlamış, 11 yaşından beridir de eğitim dili olarak birden fazla yabancı dilde eğitim almış biri olarak dil öğreniminde atılacak ilk temel adımın mükemmeliyetçi bariyerlerden kurtulmak olması gerektiğini söyleyebilirim. Ülkemizde oldukça sık düşülen bir hata olarak gramerde, telaffuzda ve kelime seçiminde her zaman ve her koşulda en doğru yapma, en doğruyu seçme yabancı dili özellikle pratikte kullanırken bu baskının sonuncunda ortaya verimsiz, akıcı olmayan ve hatta kendini ifade edemeyen bir tablo çıkarabilmektedir. En doğrusu ve en iyisini öğrenme, ortaya koyma arzusu normal şartlar altında elbette ki önemli ve değerli, ancak bu durum kısıtlayıcı bir unsur haline geldiğinde ana amacın önüne geçerek iletişim kurmaktan çok ne kadar 'kusursuz' olduğunu göstermeye dönebilmekte. Buna göre dil öğreniminde ve akabinde dili yazılı, sözlü kullanırkenki ana amacın etkili ve anlaşılır bir iletişim olduğu her zaman ön planda tutulmalıdır.

Yabancı dil öğrenme yolculuğunda, ki bu yolculuğun ömür boyunca bir son durağının olmayacağını belirtmeliyim, yoğunlaşılması gereken ikinci temel adımın ilkinin tam tersine komfor alanının dışına çıkmak, rahatını bozabilmek ve daha yüksek nabız ve daha yoğun dikkatle kendini ifade etmeyi ve ifade edileni anlamayı çabalamak olduğu kanısındayım. Ana dilin her zaman çok daha rahat, refleksif denecek derecede minimal eforlarla ifade edebileceği bir konuyu hedef yabancı dilde açıklamak hiç de o kadar kolay olmayabilir. İyi bildiğiniz finans terminolojisinde kendinizi etraflıca ifade edebiliyor, raporlar ve sunumlar hazırlayabiliyor, makaleler yazabiliyor iken ilk kez yabancı dilde izlediğiniz bir voleybol maçında sunucunun ifadelerini anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Bu durumun hiçbir zaman tam olarak ortadan kalkmayacağını bilmek ve yabancı dile hakimiyetiniz ne ölçüde olursa olsun zaman zaman benzer durumlara yaşayacağınızı bilmek ve belirttiğimiz gibi bu yolculuğun son durağının olmadığının bilincinde olmak bizleri yabancı dil öğrenimini boyunca ortaya çıkabilecek demoralizasyon ihtimallerine karşı hazırlıklı kılacaktır.

İngilizce özelinde düşünülecek olduğunda belli bir seviyeye ulaşmanın ardından dünyayla iletişim kurabilmenin faydaları, keyfi ve kolaylıklarını hissettikçe ve profesyonel ve akademik alanlardaki katkılarının sizi yurt içi ölçeğinden küresel boyuta taşıdığını gördükçe bu dile dönük çabanızı ve pratik alanlardaki kullanımınızı daha da içselleştirecek ve zaman içinde sizin için 'yabancı' bir dil olmaktan mümkün mertebe uzaklaştıracaktır.

Yabancı öğrenmek için artık en etkili yöntemlerden birisi de online derslerdir. Öyle ki artık online özel ders ile pek çok öğrenci son derece etkili şekilde yabancı dil öğrenebilmektedir. Edumi Türkiye’de son yıllarda kurulan en uygun online ders platformlarındandır. Edumi üzerinden yabancı dil hocalarından canlı olarak online özel ders alınabilinir. Ingilizce ve Almanca gibi yaygın dillerde sınıf dersleri de online olarak edumi’de verilmektedir.

Safa Tankişi