Üniversite sınavında başarılı olmak için çok okumak gerektiğini biliyormusunuz? Hangi bölümde olursanız olun, kitap okumayı üniversite sınavınahazırlık sürecine mutlaka dahil etmelisiniz. Çünkü yapılan araştırmaya göre,düzenli kitap okuyan çocuklar sadece sözel alanlarda değil, matematikte de dahabaşarılı oluyor. Görmesek biz de inanmazdık belki ama bir öğrencimiz, bukonuda bizi ikna edecek bir başarı gösterdi ve kafamızdan soru işaretlerini sildi.

Kemal, üniversite sınavına ilk girdiğinde istediği sonuca ulaşamayan ama pesetmeyen öğrencilerimizden biri. Kemal ile ilk iletişime geçtiğimizde üniversitesınavında başarılı olmak için ihtiyacı olan matematik net sayısına ulaşmasınınimkansız olduğuna inanıyordu. Çünkü ortaokul ve lise eğitimi boyuncamatematik dersinden düşük not almayı alışkanlık haline getirmiş bir öğrenciydi.

Matematik öğretmeni Kemal’e öyle doğru bir öneride bulundu ki, mucize yarattıdesek yeridir. Öğretmenin önerisi, düzenli olarak kitap okumasıydı. AdamFawer’in “Olasılıksız” kitabıyla başlayan Kemal, sonrasında kendi zevkine görepek çok kitap okudu. Diğer taraftan, öğretmeniyle birlikte tüm TYT konularına enbaştan çalışmaya başladılar. Sonuç: Kemal’in girdiği denemelerde matematiknetleri 3 ayda ciddi şekilde arttı.

Üniversite sınavında başarılı olmak imkansız değil!

Kitap okumak, üniversite sınavında başarılı olmak için hem çok kolay hem de çoketkili bir yol. Çünkü hangi ders olursa olsun, bir soru karşınıza çıktığında ilkyapmanız gereken okuduğunuzu anlamak. Soruyu hiçbir detayını kaçırmadananladığınızda, doğru cevaba ulaşmak için çözüm üretmeye hazırsınız demektir.İşte, düzenli okumak üniversite sınavında başarılı olmak isteyenlere bu aşamadayardımcı oluyor.

Peki, neden okumak bu kadar etkili?

Okumak; problem çözme, algılama ve anlamlı örüntüleri tespit etme gibi işleriyapmamızı sağlayan akışkan zekayı geliştiriyor. Bununla kalmıyor, ortalama 30dakika olan odaklanma sürenizi uzatmanızı sağlıyor. Uzun saatler sürenüniversite sınavı için bu altın değerinde! Günde 15-20 dakika okumak bile üniversite sınavında başarılı olmak için atacağınız önemli bir adım olacak.“Üniversite sınavında başarılı olmak için nasıl çalışılmalı?” sorusuna verilecek cevaplardan biri de bu nedenle okumak. Fizik, kimya, felsefe, matematik... Tümdersler için bu geçerli. Kitap okumaya biraz olsun zaman ayırdığınızda sorularıçok daha hızlı algılayıp çözüme ulaştığınızı siz de göreceksiniz.