facebook

Üniversite sınavında başarılı olmak için çok okumak gerektiğini biliyor musunuz? Hangi bölümde olursanız olun, kitap okumayı üniversite sınavına hazırlık sürecine mutlaka dahil etmelisiniz. Çünkü yapılan araştırmaya göre, düzenli kitap okuyan çocuklar sadece sözel alanlarda değil, matematikte de daha başarılı oluyor. Görmesek biz de inanmazdık belki ama bir öğrencimiz, bu konuda bizi ikna edecek bir başarı gösterdi ve kafamızdan soru işaretlerini sildi.

Kemal, üniversite sınavına ilk girdiğinde istediği sonuca ulaşamayan ama pes etmeyen öğrencilerimizden biri. Kemal ile ilk iletişime geçtiğimizde üniversite sınavında başarılı olmak için ihtiyacı olan matematik net sayısına ulaşmasının imkansız olduğuna inanıyordu. Çünkü ortaokul ve lise eğitimi boyunca matematik dersinden düşük not almayı alışkanlık haline getirmiş bir öğrenciydi.

Matematik öğretmeni Kemal’e öyle doğru bir öneride bulundu ki, mucize yarattı desek yeridir. Öğretmenin önerisi, düzenli olarak kitap okumasıydı. Adam Fawer’in “Olasılıksız” kitabıyla başlayan Kemal, sonrasında kendi zevkine göre pek çok kitap okudu. Diğer taraftan, öğretmeniyle birlikte tüm TYT konularına en baştan çalışmaya başladılar. Sonuç: Kemal’in girdiği denemelerde matematik netleri 3 ayda ciddi şekilde arttı. Üniversite sınavında başarılı olmak imkansız değil!

Kitap okumak, üniversite sınavında başarılı olmak için hem çok kolay hem de çok etkili bir yol. Çünkü hangi ders olursa olsun, bir soru karşınıza çıktığında ilk yapmanız gereken okuduğunuzu anlamak. Soruyu hiçbir detayını kaçırmadan anladığınızda, doğru cevaba ulaşmak için çözüm üretmeye hazırsınız demektir. İşte, düzenli okumak üniversite sınavında başarılı olmak isteyenlere bu aşamada yardımcı oluyor. Peki, neden okumak bu kadar etkili?

Okumak; problem çözme, algılama ve anlamlı örüntüleri tespit etme gibi işleri yapmamızı sağlayan akışkan zekayı geliştiriyor. Bununla kalmıyor, ortalama 30 dakika olan odaklanma sürenizi uzatmanızı sağlıyor. Uzun saatler süren üniversite sınavı için bu altın değerinde! Günde 15-20 dakika okumak bile üniversite sınavında başarılı olmak için atacağınız önemli bir adım olacak.

“Üniversite sınavında başarılı olmak için nasıl çalışılmalı?” sorusuna verilecek cevaplardan biri de bu nedenle okumak. Fizik, kimya, felsefe, matematik... Tüm dersler için bu geçerli. Kitap okumaya biraz olsun zaman ayırdığınızda soruları çok daha hızlı algılayıp çözüme ulaştığınızı siz de göreceksiniz.