facebook

Günümüzde sürekli gelişen teknolojiyle çağımız insanlarının en çok kullandığı aletlerin başında akıllı cep telefonları bulunmaktadır. Kolay taşınabilmesi, bilgisayarların görevlerini yapabilmesi ve pratik olması bu durumun en önemli faktörlerindendir. Dolayısıyla büyük kitlelere erişmek isteyen programcıların tercih etmesi gereken sektörlerin başında mobil programlama sektörü bulunmaktadır. Bilgisayarlarda olduğu gibi telefonlarda da kullandığımız birtakım yazılımlar, uygulamalar, oyunlar mevcuttur. Örneğin çok küçük boyutlu bir oyun olmasına rağmen milyon kullanıcıya erişebilen Flappy Bird oyunu verilebilecek en güzel örneklerdendir. Bu programlar mobil tarafında geliştirilirken birden fazla seçenek bulunmaktadır. Bu yazımızda mobil alanda program yazmak isteyen kişilerin hangi programlama dillerini kullanabileceklerinden bahsedeceğiz.

Düşük seviye mobil programlama dillerinden en popüleri C++’dır. C’nin nesne tabanlı türü olarak tanımlanabilen C++, pek çok mobil uygulamada ve işletim sisteminde kullanılmaktadır. Nesne tabanlı programlamaların kolaylığını sağlayan C++ sayesinde geliştirilen mobil uygulamalar, gerekli iyileştirmeler sonucunda oldukça hızlı bir şekilde çalışırlar. Öğrenmesi diğer dillere göre nispeten daha kolaydır. C programlama dili gerek işletim sistemleri gerekse de mobil uygulamaları büyük ölçüde bu dili benimsiyor. Bu dil diğer dilleri öğrenme kolaylığı da sağlamaktadır. Pek çok açıdan en temel programa dili olarak kabul görür. Genelde yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilmektedir; ancak benimseyince deyim yerindeyse çocuk oyuncağına dönüşmektedir diyebiliriz.

Objective-C genellikle IPhone ya da İPad benzeri cihazlara yönelik hazırlanan uygulamalarda kullanılır. Bir başka deyişb Mobil programlama dillerinden bir diğeri olan Java; uygulama geliştiricileri tarafından “taşınabilir programlama dili” olarak adlandırılır. Çünkü bu programlama diliyle yazdığınız kodlar hangi platformda gerekliyse oraya entegre edilebilir. Java ile yazılan kodlar; iOS, Linux, Mac OS, Windows, Android işletim sistemlerinde pek fazla bir değişikliğe uğraşmadan çalıştırılabilir. Mobil dünyanın en fazla kullanılan programlama dili Java’ydı ancak akıllı telefonların gelişerek iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazların kullanımının artmasıyla eski gücünü kaybetti. Tüm bunlara rağmen Java, hala en fazla kullanılan programlama dillerinin arasında yerini alıyor.

Mobil uygulama dillerinden olan C#, Microsoft’un geliştirmiş olduğu bir programlama dilidir. C ve C++’daki tutarsızlıkları ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen bu dil, nesne tabanlı dillerin arasından en gelişmiş olanıdır. Java ile pek çok benzerliği bulunur. Gelişmiş bir derleyiciye sahiptir ve bu sayede hata oranını en aza indirir. Geliştirilen uygulama çalıştırıldıktan sonra derleyici tarafından belirlenen hatalar geliştiricinin önüne farklı bir ekranda sunulur ve geliştirici bu hataları kolaylıkla düzeltebilir. Bu da uygulama geliştirme işlemlerini çok daha kolay bir hale getirir.

Swift programlama dili iOS işletim sistemiyle uyumlu mobil uygulamalar geliştirebilmeniz için, Apple tarafından oluşturulan, güçlü ve kullanıcı dostu mobil uygulama dilleri‘nden biridir. Açık kaynaklı bir dil olan Swift’in kullanımı oldukça kolaydır. Apple cihazlarda uygulama geliştirmek isteyen yazılımcılar için en çok tercih edilen programlama dilli arasındadır.

Mobil cihazların kullanım sıklığından ve sık kullanılan mobil programlama dillerinden yukarıdaki paragraflarda bahsettik. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen programcılar internet üzerinde bulunan tutorial videolarını izleyebilirler veya bir diğer etkili öğrenme yöntemi olan online eğitimi kullanabilirler. Edumi.com alanında uzman, deneyimli eğitmenler tarafından, online olarak harika ses ve görüntü kalitesiyle bir çok alanda eğitim imkanı sunan bir internet sayfasıdır. Bu internet sitesi üzerinden ders saatini ve eğitmeni seçip eğitim alınabilmektedir. Bu site üzerinden gerekli eğitimleri alıp mobil programlama alanında öne geçebilirsiniz.