facebook

Sayılar dünyasında başarıyı yakalamak sır değil. Matematik, doğru yaklaşım ve araçlarla korkulu rüyanız olmaktan çıkıyor.

Matematiğin zor bir ders olduğu öğrenciler arasında yaygın bir görüştür. Dolayısıyla matematiği zorlu kılan ilk faktör de edindiğimiz önyargılardır. Ancak, doğru yaklaşımlarla matematikte başarıyı yakalamak tahmin ettiğinizden çok daha kolay olacaktır.

Matematikte başarıyı artırmanın yolları ile ilgili tavsiyelere geçmeden önce, başarısızlık nedenlerini doğru bir şekilde analiz ederek başlayalım.

Matematikte Başarıyı Artırmanın 5 Yolu

Matematikte başarısızlık nedenleri nelerdir?

Her şeyden önce matematik soyut bir bilimdir. Dolayısıyla, diğer temel bilim dallarıyla kıyaslandığında, insan beyninin matematiği algılayıp yorumlaması çok daha kompleks bir süreci içerir. Yani matematik çalışırken önünüzdeki bilgileri beyninizin algılayabileceği formata çevirmeniz gerekmektedir. Tüm derslerde aynı çalışma stilini uyguladığınız durumda, matematikte başarısız olmak kaçınılmaz olacaktır. Matematikte başarısızlığın diğer bir nedeni de, önyargıların öğrenme sürecinin önüne geçmesine izin vermektir. Matematiğin zor olduğuna kendinizi inandırmanız, her konuya 1-0 geriden başlamanız anlamına gelir.

Kısaca, matematik başarısını etkileyen faktörler başlıca çalışma stiliniz ve yaklaşımınızdır. İyi haber şu ki, ikisi de kişisel çabanız ile ortadan kaldırılabilecek faktörler.

Matematikte başarıyı artırmanın yolları

Sorunun kaynağına indikten sonra, matematikte başarıyı artırmanın sırlarını maddeler halinde inceleyelim:

1. Konuları zihninizde görselleştirmeye çalışın

İlkokulda temel matematiği öğrenirken, elma ve armut örneklemelerinin nasıl havada uçuştuğunu hatırlarsınız. Sayılarla uğraşırken mümkün olduğunca önünüzdeki denklemi görselleştirmeye çalışın.

2. Tersten düşünmeyi alışkanlık haline getirin

Her ne kadar matematik kesin ifadeler bütünü olarak gözükse de, önünüzdeki bilgiyi yorumlayabilmeniz gerekir. Örneğin; 2+2=4 denklemi aynı zamanda 4=2+2 şeklinde de ifade edilebilir. Çok basit gibi gözükse de denklemi tersten düşünmek kompleks sorularda çok işinize yarayacaktır.

3. Soru sormayı alışkanlık haline getirin

Hem kendinize hem de öğretmeninize soru sormayı ihmal etmeyin. Önünüze gelen herhangi bir matematiksel ifadede, ‘Neden?’, ‘Nasıl?’ gibi soruları sorarak öğrenmeye başlayın. Açıklamasını kendiniz getiremiyorsanız öğretmeninizden veya çevrenizden yardım almaktan çekinmeyin.

4. Konuları anlatmayı deneyin

Herhangi bir bilgiyi kalıcı olarak öğrenmenin yolu, birine açıklamaktır. Matematik için de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Karşınızda ille de birisinin olması gerekmiyor, kendinize sesli bir şekilde de anlatabilirsiniz. Böylece hem konuyu pekiştirmiş hem de eksik kaldığınız noktaları gözlemlemiş olursunuz.

5. Online özel derslerden yararlanın

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle, tek başınıza çalışma modelinizi büyük ölçüde geliştirebilirsiniz. Yine de, zorlandığınız ya da tam olarak kavrayamadığınız konular olabilir. Böyle durumlarda profesyonel birinden destek alma, söz konusu konuyu çok daha hızlı öğrenmenizi sağlayacaktır. Online özel dersler hem zamandan kazandırması hem de online görsel araçlarının kullanılması açısından iyi bir alternatiftir. Üstelik çok daha uygun fiyata kaliteli bir eğitim hizmeti alabilirsiniz.