facebook

Size bu yazımızda üç ay önce matematik özel ders almaya başlayan lise 3. sınıf öğrencisi Gökçe’den bahsetmek istiyoruz. Günümüzde en çok özel ders matematik ve İngilizce derslerinden alınıyor. Türkiye’de binlerce özel ders öğrencisi olsa da, Gökçe’nin hikayesi matematikten özel ders almanın önemini bir kez daha anlamamızı sağlıyor.

Gökçe, 2 yıl sonra gireceği YKS için kapsamlı bir hazırlık yapıyor. Çünkü geleceğe dair hedefleri büyük ve yabancı dilde alabileceği en yüksek puana ulaşmak istiyor. Yabancı dil öğrencisi olmasına rağmen ailesinin de yönlendirmesiyle TYT’ye hazırlanmak için matematik özel ders almaya karar verdi. Karşısına çıkacak 40 TYT matematik sorusu için şimdiden çalışmalara başladı.

Ebeveynler, bu aşamada önemli bir rol üstleniyor. Detaylı bilgi için Ders Başarısında Ebeveynlerin Rolü ve Özel Ders başlıklı yazımıza göz atın.

Matematik Özel Ders Neden Gereklidir?

Herkes için matematik özel ders önemli

Matematik özel ders, hem sınavlara hazırlık hem de okula yardımcı olarak çok önemli bir sorumluluk taşıyor. YKS sınavında tüm bölümlerden belli sayıda matematik netine ulaşmak ve okul başarısını arttırmak için matematik  çok daha önemli hale geliyor. Hedefi Gökçe gibi yüksek olanlarınsa, bölümü ne olursa olsun matematikten maksimum nete ulaşması şart.

Sayısal ve eşit ağırlık bölümü YKS öğrencileri içinse matematik öğrenmekten başka çare yok. Ancak okulda verilen matematik eğitimi, çoğu zaman YKS matematik bölümünden yüksek netler çıkarmaya yetmiyor. İstatistiklere göre, Türkiye’de öğrenciler özellikle matematik, fizik ve İngilizce derslerinde başarısız oluyor.

Matematik dersinde başarılı olmanın yolları

Matematik dersinde başarısız olan öğrenci, sınava hazırlanmak ve ders başarısını arttırmak için matematik özel ders desteğine ihtiyaç duyuyor. Gökçe’nin üç ay gibi kısa sürede daha önce hiç bilmediği matematik konularındaki ilerlemesine bakacak olursak, doğru çalışma planı ile özel ders almak okuldaki açığı kapatmak için atılacak en iyi adım.

Peki, bu önemli derste nasıl başarılı olacağız? Matematik derslerinde başarılı olmanın yolları arasında seviyeye uygun eğitim öne çıkıyor. Çünkü temelleri sağlam atmadan matematik dersinde ilerlemek çok zor. Sayılar, kümeler gibi basit görünen konular, aslında tüm matematiğin zeminini oluşturuyor. Zemin sağlamsa matematik dersinde başarılı olmak da kolaylaşıyor. Kişiye özel programla şekillenen matematik özel ders seçenekleri, bu temelleri sağlamlaştırmak için en iyi yol gibi görünüyor.

Diğer taraftan matematik özel ders fiyatları anne ve babalar için önemli bir  kriter. Online matematik özel ders imkanları ise burada devreye giriyor. Çünkü online matematik özel ders fiyatları alternatifleri her bütçeye uygun seçenekler sunuyor.