facebook

Matematik dersi çoğu öğrenci için “başarısızlık” kelimesiyle özdeşleşmiş durumda. “Bende matematik kafası yok”, “Matematiği anlamıyorum.”, “Yapamıyorum.” Matematik dersi ile ilgili en çok duyduğumuz cümlelerden. Ancak her konuda olduğu gibi Matematik dersi konusunda da öğrenebilmek ve başarılı olabilmek için yapılması gereken belli başlı şeyler var. “Matematik kafanız” olmasa bile bu yeteneği doğru tekniklerle oluşturup geliştirebilir, Matematikte başarılı olabilirsiniz. Matematikte başarılı olmak için ilk yapabileceğiniz şeylerden biri “Matematik anlamıyorum” düşüncesini kafanızdan çıkarmak olacaktır. “Yapamıyorum” derseniz kendinizi matematik dersi karşısında 1-0 geride bırakmış olacaksınız. Bu düşünceleri unutun, matematiğe yeni bir gözle bakın. Hayatta hiçbir şey yenilmez olmadığı gibi matematik dersi de yenilmez değil, doğru yöntemlerle matematik dersini de yenebilirsiniz.

Sıradaki adım ise birçok diğer derste olduğu gibi, hangi yönlerden eksiğiniz olduğunu anlamak. Bu sadece konu bazlı olmak zorunda da değil, belli bir formülün neden öyle olduğu anlamadığınız için birçok farklı konuyu anlamadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Önceliğiniz eksiklerinizin aslında tek bir sebepten kaynaklanıp kaynaklanmadığını bulmak olmalı. Eğer az önce belirtildiği gibi aslında sadece belli bir formülde sorun yaşıyorsanız, internetten araştırarak o formülü aslında neden öyle olduğunu öğrenerek daha sonrasında içinde bulunduğu konulara entegre ederek hem formülü hem de konuyu anlamış olacaksınız.

Matematik dersiyle ilgili bir diğer problem ise spesifik soru tiplerinde sorun yaşamak. Sınav sistemleri genellikle belirli soru tiplerini kullanarak tüm testi oluşturur ve denedikleri şeylerden biri de alışılagelmedik konularda bu belirli soru tiplerini kullanmak. Öğrenciler genellikle yanlış yapmaktan korkup halihazırda bildikleri konuları ve soru tiplerini çözmeye yöneliyor, bu da eksik oldukları yönleri geliştirmelerine engel oluyor. Matematikte başarılı olmanın en temel yollarından birisi bol bol soru çözmek, ancak bu soruları da her konudan çözmeye ve özellikle değişik tiplerde hazırlanmış sorulara da yer vermek. Değişik soru tiplerini öğrenmek sınavlarda sorulan değişik sorular karşısında sürpriz olmanızı engelleyecektir.

Eğer “Çok çalışıyorum ama yapamıyorum.” Diyenlerdenseniz, belki de sorun sizde değil çalışmak için kullandığınız kaynak seçimindedir. Matematik dersine çalışırken kendi seviyenizi bilerek ona göre kaynak seçip kullanmak oldukça önemli. Matematiğe sıfırdan başlayan bir birey için piyasadaki en zor soruları içerek kaynakları kullanmak oldukça yanlış olacaktır. Seviyenizin farkında olun, ona göre kaynak seçin. Zaten çalıştıkça fark edeceksiniz ki ilk başlarda ortalama olduğunuz, kendi seviyenizde bulduğunuz kaynaklar size kolay gelmeye başlayacak. Bu noktaya ulaştığınızda sizi biraz daha zorlayacak ve daha çok öğrenmenize yardımcı olacak kaynaklara geçmeniz Matematiği sizin için bir kâbus olmaktan çıkaracak.

Yukarıdaki adımları denerken bir yandan da yapmanız gereken şey yılmamak ve planlı olmak. Zorlanıyorum diye bırakmayın, daha çok üstüne düşün ve Matematiği anlamaya özen gösterin. Çalışma planınız olsun ve Matematik için gerekli süreyi vermeye özen gösterin. Çok seviyorsunuz diye her gün başka bir derse çalışmak istiyor olabilirsiniz ama Matematik hem sayısal hem de eşit ağırlık öğrencileri için önemli bir ders, halihazırda iyi olduğunuz derse çalışmak, evet, sizi o derste mükemmel seviyeye getirebilir, ancak matematik dersine yeterli zamanı verip çalışmazsanız bu sizi rakipleriniz arasında oldukça arka plana getirecektir.

Yukarıda da bahsedildiği gibi Matematik dersini anlamanın ve bu derste başarılı olmanın temelleri öncelikle matematik dersine karşı önyargılarınızı yıkmak sonrasında ise eksiklerinizi öğrenip seviyenize göre bol bol soru çözmekten geçiyor. Yeterli zamanı ayırıp özenerek çalışırsanız matematik dersinde başarılı olabilirsiniz.

Edumi online özel ders ile matematik için desteğin ekranın karşısında duruyor.