facebook

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok insan programlama öğrenebilmek için etkili yollar aramaktadır. Programlama yani kod yazmak problem çözme ve sorunların üzerine gitme yeteneğidir. Problemin kaynağını iyi belirlemeniz lazım. Kod yazma sanatını hayatınıza taşımalısınız. Karşılaştığınız problemlerin üzerine giderken sizi çözüme götürecek adımları belirlemeli ve sırasıyla uygulamanız gerekmektedir.

Öğrenmek için hangi programlama dilinin size en uygun olduğunu bulmak için biraz araştırma yapın. Başlangıç düzeyinde en çok tercih edilen programlama dilleri; C , C++ ve Python’dur.

Öğrenmek istediğiniz programlama diline karar verdikten sonra, kodlama için evrensel olarak kabul edilmiş bir öğrenim yolu olmadığını herkesin biraz farklı bir şekilde öğrenmeyi tercih ettiğini ve sizin için en iyi olan yaklaşımı bulmak için biraz deneme yapmanız gerekebileceğini aklınızda tutmalısınız. Bununla birlikte, birçok insan online eğitim yollarını tercih etmektedir. Online eğitim ve online özel ders sitesi Edumi, bu sitelerin başında gelmektedir. Edumi platformu bünyesindeki eğitmenlerle online özel ya da onlin grup ya da sınıf dersleri almanızı sağlıyor. Programlama alanında çalışmış tecrübeli eğitmenler tarafından alınan dersler iş hayatına da bir adım önde başlamanızı sağlayacaktır.

Programlamaya başlama sürecinde önerdiğim bazı hususlar; Geliştirmek istediğiniz küçük bir problem veya proje bulun. Hayatınızdaki küçük bir sorunu çözmek için bir araç geliştirmeyi deneyebilir veya sıfırdan ilginç bulduğunuz bir programı uygulamayı deneyebilirsiniz. Bu proje sizi kodlamayı öğrenmeye devam etmenize yardımcı olacak ve öğrendiklerinizi uygulama pratiği yapma fırsatı verecektir. Oluşturacağınız algoritmanın en kısa ve etkili şeklini iyice düşünün. Kâğıt kalem kullanmaktan çekinmeyin. Yazdığınız kodları en basit şekilde tutmalısınız. Bu şekilde kodunuz okunabilir olur, bakımı ve değiştirilmesi de daha kolay olur ayrıca ilerideki sorunlar daha hızlı şekilde çözülebilir.

Yazılım konusunda makale, dergi ve yayınları takip edin. Bu sizin yazmış olduğunuz dil hakkındaki eksiklerinizi gidermenizi sağlayacaktır.

Yapmaktan kaçınmanızı önerdiğim bazı şeyler: Kullanmakta olduğunuz kaynakları takip ederken pasif kalmayın. Alıştırmaları ve ödevlerini yapmak; uygulama, kodlamayı öğrenme aşamasında gerekli bir husustur.

Programlama (ya da kodlama) dilleri arasında gereksiz yere geçiş yapmaktan kaçının; bir tane seçin ve buna sadık kalın. Bunun sebebi programlama, programlama dilleri hakkında değil, sonuçta problem çözme ile ilgilidir. Problem çözmeyi öğrenmek zordur ve sadece pratikle kazanabileceğiniz bir beceridir. Her dil değiştirdiğinizde, problem çözme becerilerinizi geliştirmek için öğrendiklerinizi uygulayarak pratik yaparak harcadığınız zamanı kaybediyorsunuz.

Öğrenmeyi hiçbir zaman bırakmayın. Programlama, öğrenmek için her zaman yeni bir şeylerin olduğu alan türüdür.