facebook

Kimya hayatımızda önemli rol alan, kısaca maddenin yapı ve özelliklerini, etkileşimlerini, tepkimelerini araştıran ve uygulayan bilim dalıdır. Hayatımızda birçok alanda farkında olmadan kimya kanunlarına göre hareketlerimizi, davranışlarımızı şekillendiriyoruz. Bunlara örnek verecek olursak küflenme işlemi gerçekleşmiş ekmekleri, peynirlerin fark edip onların tükettiğimizde vücudumuza çeşitli mikroorganizmaları alacağımızın farkına varıp bu ürünleri tüketmiyoruz. Bir başka örnek verecek olursak kimyasal bir olay olan yanma işlemi sayesinde yiyeceklerimizi ısıtıp besinlerimizi çiğ tüketmek yerine pişirebiliyoruz. Bunlar kimyanın hayatımızda önemli bir rol aldığının göstergelerinden sadece birkaçıdır. Bu yazımızda kimya öğrenirken hangi yöntemleri kullanabileceğimizden ve kimya öğrenmenin püf noktalarından bahsedeceğiz.

Kimyanın önemli bir rol aldığı kısımlardan bir diğeri ise lise müfredatı ve bununla bağlantılı olarak üniversite sınavıdır. Kimya eğitimi ülkemizde lise yıllarında başlamaktadır. Kimya öğrenirken bir çok püf nokta bulunmaktadır. Bunları konuşacak olursak en etkili yöntemlerden birisi deneysel yollarla öğrenmedir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki en etkili öğrenme yöntemleri görsel olarak hafızada yer alan bilgilerden oluşmaktadır. Bu öğrenme stilini uygulamak her zaman mümkün olamamaktadır. Çünkü bazı deneyler bulunması zor ve pahalı cisimler içerebilmektedir. Örnek verecek olursak camın elmas ile kesilmesinin fiziksel bir olay olduğunu kanıtlayan deneyde elmas maddesini bulmak hem pahalı hem de zor olacaktır. Fakat azot elementinin su ile geçirmiş olduğu tepkimenin incelenmesi yapılması daha kolay bir deney olduğundan gerçekleştirilip bu etkileşimin akıllarda kalması basit bir şekilde sağlanacaktır. Diğer bir öğrenme yöntemi ise kimya alanında sınavlarda çok kullanılan elementler ve tepkimeler mevcut olduğu için bunların ezberlenmesi yazılılarda, deneme sınavlarında, üniversite sınavlarında rakiplere göre avantaj oluşturmamızı sağlayan renkli not kağıdı yöntemidir. Bu yöntemde çalışma alanımıza yani küçük küçük kesilmiş yapışkan not kağıtlarına sık kullanılan, bilinmesi gereken formüller, elementler yazılarak yapıştırılır. İster istemez bu kağıtlarda yazılan bilgiler hafızaya atılacaktır çünkü bilinçaltı bu verileri biz istemesek bile hafızaya atacaktır. Bir diğer yöntem ise kimya alanında yazılmış makale, deneme, ve kitapları okumaktır. Bu yöntemde ise yapılan güncel çalışmalar takip edilerek kimya alanının ne kadar derin ve önemli bir bilim dalı olduğu fark edilip merak duygusu uyandırılarak bu alanda öğrenme istediği oluşturulacaktır. Önemli ve temek yöntemlerden bir diğeri ise dersi dinlemek ve ders işlendikten sonra tekrar edip gerektiği yerlerde özet notlar çıkarılmasıdır. Her ne kadar klişe olsa da bu yöntem yazarak ve dinleyerek öğrenme kalıplarını bir arada içerdiğinden akılda kalıcılık ve öğrenme sağlama açısından en önemli yöntemlerden biridir.

Kimyanın tek bir bütün olarak ele alınamayacağının farkına varmalıyız çünkü kimya bir çok bilim alanı ile iç içe yer almaktadır. Örnek verecek olursa fizik dersinde kullanılan ışımalar konusu kimya dersinin de bir konusudur. Bu benzerliklerin farkına varmak bizi kimya öğrenmeye iten ve bu alanda bizi bir adım öne çıkaracaktır. Çünkü benzer konular farklı alanlarda tekrar edildiği için bu konuları iyi bir şekilde öğrenirsek bu konuları farklı alanlarda işlerken daha rahat bir şekilde öğreneceğiz.

Okulların da kapanması birlikte öğrencilerin önlerinde uzun bir boşluk bulunmaktadır. Bu boşluk eksikleri giderip rakipler ile yarışmak için harika bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Edumi.com alanında uzman, deneyimli eğitmenler tarafından, online olarak harika ses ve görüntü kalitesiyle bir çok alanda eğitim imkanı sunan bir internet sayfasıdır. Bu internet sitesi üzerinden ders saatini ve eğitmeni seçip eğitim alınabilmektedir. Rakiplerinizin önüne bir adım öne geçmek istiyorsanız kimya hakkındaki eğitimi bu sayfadan kolayca alabilirsiniz.