facebook

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bir kavram var IoT(Internet of Things) yani Nesnelerin İnterneti. Bu kavrama dikkatli bakın çünkü bu kavramı gelecek zamanda daha fazla kullanmak zorunda kalacağız.

Internet of Things kavramı ilk defa 1999 yılında Kevin Ashton tarafından bir şirket için hazırladığı sunumda kullanır. O günden bugüne kadar bu alanda yapılan çalışmalarla birlikte Internet of Things kavramı daha fazla vizyona ulaşır hale geldi. Peki, nedir bu Internet Of Things (IoT) ? Nesnelerin interneti, birbiriyle ilişkili bilgi aktarımı yapan cihazların insanlara ve insandan ağa gerek duymadan bir ağ üzerinden veri aktarabilen bir sistem bütünüdür.

Bilimkurgu filmlerini hepimiz biliriz bize gelecek dünyadan haberler verirler. Bu Nesnelerin İnterneti kavramı bizlere en güzel Bilimkurgu filmlerinde anlatılmıştır. Örnek vermek gerekirse bir akıllı ev sistemi düşünün. Bu akıllı ev kendi kendini yönetebiliyor. Nasıl mı? Buzdolabına bakıyor ve eksik malzemeleri söylüyor. Eksik malzemeler bir cihaz tarafından getiriliyor. Yemek bir robot tarafından hazırlanıyor ve sizin önünüze kadar getiriliyor. Sokağa çıkıyorsunuz arabanız önünüze kadar geliyor ve sizi gitmek istediğiniz yere kadar bırakıyor. Peki, bütün bunlar nasıl oluyor? Nesnelerin internetinin birbirleri ile haberleşmesi, birbirine veri aktarması ve bu verileri çözümlemesi ile oluşuyor. Bu şekilde bir sistem bütünü oluşuyor.

Nesnelerin interneti, kuruluşlara aşağıdakilere yapmalarını sağlayan bir dizi avantaj sunar:

  • Genel iş sürecini izlemek
  • Müşteri deneyimini geliştirmek
  • Zamandan ve paradan tasarruf etmek
  • Çalışan verimliliğini arttırmak
  • İş modellerini bütünleşmiş etmek ve uyarlamak
  • Daha iyi iş kararları vermek
  • Daha fazla gelir elde etmek

Nesnelerin interneti, firmaların kendi işletmelerine ve pazarlarına yaklaşma yöntemlerini tekrar düşünmek için teşvik eder. Nesnelerin interneti şirketlere iş planını, iş organizasyonunu ve operasyonel planlarda strateji geliştirmek için araçlar sunar. İşletmelerde en çok kullanılan avantajlardan biri öngörücü bakımdır. Yani bir fabrikadaki makinelerde hataları önceden tahmin etmek için kullanılan IoT'dur. Daha önceki gerçek zamanlı verilere bakılarak makinenin neresinde ne sıkıntı olabileceği yönünde bir tahminde bulunur. Bu tahmin gerçek verilere dayandığı için makinedeki parçanın neresinin bozulduğu açısından ettiği tahmin, yüksek olasılıkla doğru olabilmektedir. Nesnelerinin internetinin sağladığı diğer bir fayda ise iyileştirilmiş hizmet servisidir. IOT cihazları ve teknolojileri, Saha görevlilerinin çok büyük bir sorun haline gelmeden önce müşteri ekipmanlarındaki olabilecek arızaları tespit edip, ona göre işlem yapmaları yine IoT'nin sağladığı büyük avantajlardan birisidir.

Nesnelerin internetinin kullanıldığı bazı ürünler ve kullanım alanları ise şu şekildedir:

Smart Things: Akıllı ev sistemleri için en fazla tercih edilen ürünlerden biridir. Isıtma, elektrik gibi birçok sistemde kullanılır. Hapifork: adındaki Akıllı Çatal, yiyecek hızlı ya da fazla yendiğinde sizi uyarmaktadır. Nest: Ev/ofis sıcaklıklarının dışarıdan kontrol edilmesini sağlar. Micoach Akıllı Top: Atılan kaç penaltının gol olduğunu, kaç kilometre hız ile vurulduğunu gösterir. Dropcam: Eve kurulan kameralarla telefon ya da bilgisayar üzerinden evi izleme imkânı sağlar. Petnet Akıllı Evcil Hayvan Besleyici: Mama stoğunun kontrolü ve bittiğinde sipariş verilmesi gibi birçok kolaylık sağlar. August Akıllı Kilit: Anahtar olmadan bu kilit sayesinde otomatik olarak giriş ve çıkış yapılabilmesini sağlar. Edyn: Toprağa ne ekilmesi, nasıl ekilmesi ve toprağın hangi aralıklarla sulanması gerektiği durumlarında önerilerde bulunur.

Peki, IoT üzerine çalışmak istiyorum nereden başlayabilirim?

Nesnelerin interneti üzerine çalışmalar yapmak istiyorsanız öncelikle biraz elektronik ve programlama bilgisi gerekiyor. Yeterli programlama bilgisine sahip olmak için C,C++ gibi dilleri giriş seviyesinde öğrenebilirsiniz. Basit çalışmalar yapmak istiyorum diyorsanız elektroniğe Arduino adı verilen açık kaynaklı sisteme giriş yapabilirsiniz.

Ardunio, C,C++ gibi yazılım dillerinin eğitimini alabileceğiniz, elinizin altında bir platform olan Edumi. com'dan alanında uzman eğitmenler tarafından sesli ve görüntülü bir şekilde bu dersleri alabilir, sizde bir IoT geliştiricisi olabilirsiniz.

Tuğkan Özkan