facebook

Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık İngilizce lisans programını 1999 yılında bitirdim. ‪2000 - 2001‬döneminde İstanbul Üniversitesi İngilizce pedagojik formasyon kursunu tamamladım. İstanbul’da sırasıyla Bilgi, Haliç , Kadir has ve,Ayvansaray Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu’nda okutman olarak görev yaptım. 2017 yılından beri serbest olarak İngilizce özel ders öğretmeni ve simultane tercüman olarak çalışmaktayım.

Özellikle değişik profildeki öğrencilerle edindiğim tecrübelerim sayesinde hem olumlu sosyal bir kişiliğe sahip olduğumu, hem de güzel aksanlı bir İngilizce konuştuğumu söyleyebilirim. 1999 yılından bu yana onlarca ilk-orta öğretim, lise ve üniversite öğrencisine; yetişkinlere, profesyonel çalışanlara birebir, grup – sınıf ortamında, kurumsal ortamlarda dersler vermekteyim.

Genel İngilizce, İş İngilizcesi, Akademik İngilizce, Konuşmaya Yönelik İngilizce’nin yanısıra; YDS, TOEFL, IELTS, SAT, PET, KET, FCE gibi kurumsal sınavlara ve üniversite proficiency sınavlarına yönelik akademik hazırlıklar veya derslere yönelik takviyeler konusunda tecrübelerim var. İngilizce’nin yanısıra, yabancılara yönelik Türkçe özel dersler de vermekteyim. İngilizce birebir ya da grup olarak özel ders vermenin birçok zorluğu vardır. Bu zorlukları yenebilmek için öncelikle özel ders eğitmeni ile öğrenci arasındaki ilişki çok önemlidir. Eğitmen İngilizce ders verirken neyi ne zaman anlatacağını iyice ayarlaması gerekir. Öğrenci dersi sevmiyor olabilir fakat eğitmen İngilizceyi öğrenciye sevdirebilir. Bunun için dersi direk kurallar ile değil konuşma havasında işleyebilir. Genelde aileler çocuklarının iyi bir İngilizce eğitimi almasını isterlerbunun için de İngilizce ders vermeyi iyi bilen bir eğitmen ile özel derse başlamaları gerekir. Eğitmen öğrenci ile ilk görüştüğünde sınav odaklı gibi davranıp öğrenciyi sıkmamalı. Yeni bir dil öğrenmek çok kolay değildir. Fakat eğlencelidir. Eğitmen bu eğlenceli eğitimi sıkıcı hale getirmemelidir. Eğitmen öğrenciye kelimeleri öğretirken, cümle kurmayı öğretirken gerçek hayattan örnekler vererek eğitimin kalıcı olmasını sağlamalıdır. Öğrencinin yaşı da önemli bir etkendir. Yaşı küçük olan öğrenciler genelde öğrenmeye istekli, çoğu yeni şeye meraklıdır. Bu küçük yaş grubu için ilgilerini çeken örnekler vererek çoğu bilginin kalıcılığı sağlanabilir.

İngilizce ders verirken kullanılan materyaller de önem taşıyor. Kullanılan kaynaklar, verilen metinlerin içerikleri, konuşma, dinleme, yazma gibi İngilizcenin tüm bölümleri öğrencileri başta korkutabilir. Bu kadar bilgi gereksiz gelebilir. Eğitmen konuyu tüm hatları ile eğitici, öğretici, eğlendirici, bilgilendirici şekilde anlattığı takdirde öğrenci İngilizceye sıfırdan hızlıca ısınır. Dersin işleyişini öğrenci ile birlikte hazırlayıp hem öğrencinin hem de eğitmenin istekleri doğrultusunda çok faydalı bir program elde edilebilir. Eğer eğitmen çok tecrübeli değilse öğrenciye İngilizceyi öğretirken sorun yaşayabilir. Sorun yaşanmaması için eğitmenler özel derslerde kendilerince yöntemler geliştirebilir. Verilen ödevleri daha günlük olaylardan seçebilir. Her şeyi gerçek düşünmelerini sağlayıp İngilizceyi öğrencilerin direkt olarak hayatının içine sokmuş olur. Bu da İngilizce öğretmenin mantıklı yollarından biridir. Öğrencinin İngilizce konusunda başarılı olmasını sağlayacak bir yoldur.

İngilizce ders alırken bu tür küçük görünen ama hayat kurtaran noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Edumi online özel ders platformu üzeriden her seviyede İngilizce özel ders, her seviyede genel İngilizce, her seviyede İş İngilizcesi, IBT TOEFL, IELTS, YDS, SAT, ÜDS sınavları, üniversite hazırlık Proficiency sınavları ve lise, kolej, ilk ve orta okul derslere takviye dersleri alabilirsiniz.

Kamran Genç