facebook

Yazılım geliştirme alanında yeniyseniz, programlama öğrenmenin en zor kısmı nereden başlayacağınıza karar vermektir. Yaygın kullanılan, her biri kendi karmaşıklığına ve özelliğine sahip yüzlerce programlama dili vardır.

En çok kullanılan diller:

  1. Java Java, hala en popüler programlama dilleri listelerinde üst sıralarda yer almaya devam ediyor. Çok sayıda tanınmış şirket, yazılım ve uygulamalar geliştirmek için Java kullanıyor, bu nedenle Java'yı öğrenirseniz, bir iş bulmak için mücadele etmek zorunda kalmazsınız. Java'nın popülaritesinin arkasındaki ana nedenler taşınabilirliği, ölçeklenebilirliği ve geniş bir kullanıcı topluluğu. Kariyer Olanağı: Web geliştiricisi, Uygulama geliştiricisi, EJB programcısı, Yazılım Geliştiricisi, Test cihazı vb.

  2. Eski C programlama dili En eski programlama dillerinden biri olan C, taşınabilirlik özelliği ve Microsoft, Oracle ve Apple gibi teknoloji devleri tarafından erken benimsenmesi sayesinde C hala en iyi programlama dillerinden biri olarak duruyor. Hemen hemen her sistemle çalışabilir ve işletim sistemleri ve gömülü sistemler için son derece uygundur. Nispeten küçük bir çalışma süresine sahip olduğu için, C, bu tür sistemleri zayıf tutmak için mükemmel bir seçimdir. Yeni başlayanlar için şiddetle tavsiye edilen C, temelde programlama dillerinin evrensel dilidir ve C ++ ve C # gibi konuşmaları da oldukça popüler hale getirmiştir.

Kariyer Olanağı: Yazılım Geliştiricisi, Uygulama Geliştiricisi, Test Cihazı

  1. C ++ Bu nesne yönelimli programlama dili 1980'lerde geliştirilmiştir ve halen masaüstü web uygulamalarından sunucu altyapısına kadar sayısız sistemde bulunmaktadır. C ++, esnekliği, performansı ve kullanabileceğiniz çeşitli bağlamlar nedeniyle hala talepte kalmaktadır. C ++ 'da bir kariyer, genellikle performans yoğun görevlere odaklanan masaüstü uygulamalarının geliştirilmesini içerir. Kariyer Olanağı: İşletim Sistemleri ve Derleyiciler, Veri Tabanı motorları, Oyun endüstrisi, Finansal platformlar.
  1. Python Son 15 yıl Python'un popülaritesinde istikrarlı bir büyüme kaydetti. Bu yıl da Python endekste önemli bir yükseliş gördü ve en popüler programlama dillerinden biri olarak kabul edildi. Günümüzde machine learning, Big Data ve robotik gibi gelecek vaat eden teknolojilerin arkasındaki ana dil olan Python, son yıllarda büyük bir hayran kitlesini bir araya getirdi. Python'u öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu öğrenerek şaşıracaksınız ve bu, birçok tecrübeli geliştiricinin Python'u ikinci veya üçüncü dil olarak seçmesinin nedenidir.

Kariyer Olanağı: Yazılım Mühendisi, Yazılım Geliştirici, Web Geliştirici, Kalite Güvence Mühendisi, Veri Bilimi

  1. Visual Basic .NET .NET Framework tabanlı sınıfların ve çalışma zamanı ortamının gücünü birleştiren Microsoft'un OOP dillerinden biri. VB6'dan türetilen, programcılar için görevleri kolaylaştıran ve üretkenliği artıran GUI uygulamalarının geliştirilmesi ile iyi bilinmektedir. Kodlayıcılar için VB .NET, Windows platformunun yanı sıra web hizmetleri ve web geliştirme için masaüstü uygulamaları oluşturmak için hızlı ve kolay bir yol sunar.

Kariyer Fırsatı: Yazılım Geliştirici, DevOps Mühendisi, QA Otomasyon Mühendisi

  1. JavaScript Bu günlerde tüm yazılım geliştiriciler JavaScript'i bir şekilde veya başka şekilde kullanıyor. HTML ve CSS ile birlikte kullanıldığında, etkileşimli web sayfaları oluşturan ve içeriği kullanıcılara dinamik olarak gösteren ön uç web geliştirme için çok önemlidir. Web sitelerinin% 90'ından fazlası bu dili kullanmaktadır ve öğrencilerin başlaması için en cana yakın programlama dillerinden biridir. Bu yüzden, JavaScript'te ustalaşırsanız fırsat sıkıntısı yaşanmaz. Ancak, masaüstü bilgisayar, mobil uygulama veya oyun geliştirme için ön uç geliştirici olarak kariyer yapmak için diğer destekleyici dilleri ve çerçeveleri öğrenmeniz gerekecektir.

Kariyer Fırsatı: Web Geliştiricisi, Yazılım Geliştiricisi, Uygulama Geliştiricisi, UI / UX Mühendisi

  1. SQL Diğer veritabanı teknolojisinin varlığına rağmen, veritabanlarını yönetmek için bu standart sorgu dili son kırk yıldır hüküm sürüyor. Bunun nedeni basitliği, güvenilirliği, her yerde ve bu açık kaynak dili korumak için çok şey yapan aktif bir topluluk olmasıdır. SQL, yeni başlayanların için diğer dillere kıyasla öğrenmesi daha kolaydır. Kariyer İmkânı: Veri Tabanı Yöneticisi, Veri Tabanı Geliştiricisi, Veri Tabanı Test Cihazı, Veri Bilimcisi, Uygulama Geliştiricisi, Web Geliştiricisi

En popüler programlama dillerinin listesini tamamladık. Umarız bu makaledeki programlama dilleri, ilgi alanlarınıza ve ilgilenmek istediğiniz yazılımın türüne göre doğru dili seçmenize yardımcı olur. Her dilin avantajları ve dezavantajları olduğu için, her bir seçeneği tartarak zaman ayırın ve buna göre seçim yapın. Edumi bünyesindeki eğitmenlerden aldığınız online özel dersler sayesinde belirlediğiniz programlama dili üzerindeki hakimiyetinizi artırın.