facebook

Dünya genelinde farklı amaçlar için farklı alanlarda uygulamalar, yazılımlar, oyunlar, kütüphaneler geliştirilmektedir. Bu alanlardan genel olarak bahsedecek olursak bunlar; .Sistem Programlama .Mobil Programlama .Web Programlama .Oyun Programlama .Masaüstü(Desktop) Programlama

Bu alanlar için farklı programlama dilleri mevcut olup farklı uygulama geliştirme ortamlarına sahiptirler. Fakat genellikle programlamaya yeni başlayan kişilerin akıllarına gelen en temel sorulardan biri bu alanlardan hangisinde kendimi geliştirmeyim ve Dünya genelinde en çok kullanılan programlama dilleri nelerdir oluyor. Bu sorunun akıllara gelmesinin bir çok sebebi vardır ama en temel sebep halihazırda bulunan 100lerce dil arasından hangilerinden sıyrılıp hangi alanda yoğunlaşmalıyım sorusu yatmaktadır. Bu yazımızda Dünya genelinde en çok kullanılan  5 programlama dilinden bahsedip bunların hangi alanlarda kullanıldıklarına kısaca değineceğiz. Bu bilgileri ise stackowerflow isimli internet sayfasının 2018 verilerden elde edeceğiz.

Stackowerflow verilerine göre tüm(profesyonel-profesyonel olmayan) programcılar arasında %69.8 kullanım oranı ile JavaScript dili bulunmaktadır. JavaScript web bazlı bir programlama dili olup son yıllarda oldukça yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Özellikel web alanında kendini geliştirmek isteyen yazılımcıların kesinlikle öğrenmesi gereken bir dildir. Çeşitli animasyonlar, kullanım kolaylıkları gibi göze hitap eden konularda kullanılan JavaScript 2018 verilerine göre Dünya genelinde en yaygın programlama dili olmuştur.
2. sırada ise %45.4’lük kullanım oranı ile Java dili yer almaktadır. Günümüzde mobil sektörünün devlerinden birisi olan Java, çok yaygın bir kullanım yelpazesine sahip olup yıllarca popülaritesini yüksek seviyelerde tutmuş bir programlama dilidir. Windows, Linux ve Mac platformlarında rahatça kodlayabileceğiniz Java’nın günümüzde bilinen en iyi projelerinden birisi Minecraft isimli oyundur.
3. sırada %37.9’luk kullanım oranı ile Python dili yer almaktadır. Son yıllarda oldukça popüler bir yere sahip olan Python, kolay öğrenilen bir dil olup uygulama yelpazesinin geniş olmasıyla beraber tercih edilen programlama dillerinde üst sıralara yükselmiştir. Neredeyse bütün Linux geliştiricileri tarafından kullanılmakta olup yeni başlayan katılımcılar için ideal ve hayal gücünü test edebileceği bir yere sahiptir. Çağımızın trendleri olan makine öğrenmesi, derin öğrenme, yapay zeka gibi konularda barındırdığı bir çok kütüphane ile uygulama geliştirmeye olanak sağlamaktadır.
4. sırada Python’u takip ederek %35.3’lük kullanım oranı ile C# dili gelmektedir. C#, ortak platformlarda taşınabilir bir (portable language) programlama dili olan Java ile pek çok açıdan benzerlik taşımakta olan bir programlama dilidir. En büyük özelliği ise .Net Framework platformu için hazırlanmış tamamen nesne yönelimli bir yazılım dili olmasıdır. Yani nesneler önceden sınıflar halinde yazılıdır. Programcıya sadece o nesneyi sürüklemek ve sonrasında nesneyi amaca uygun çalıştıracak kod satırlarını yazmak kalır.

Listemizin 5. Ve son sırasında %24.6 lık kullanım oranı ile C++ yer almaktadır. C programlama dilinden türetilmiş olan C++ programlama dili ile oyun, elektronik devre ve bilgisayar programları kodlanabilmektedir. Oldukça zor olan bu dil ile hayal gücünüzün aldığı hemen her şeyi yapabilirsiniz.

Stackoverflow’n verilerine göre 2018 yılınca en çok kullanılan-populer olan 5 programlama dilinden ve yüzeysel olarak tanımlarından, kullanım alanlarından yukarıdaki paragraflarda bahsettik. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen programcılar internet üzerinde bulunan tutorial videolarını izleyebilirler veya bir diğer etkili öğrenme yöntemi olan online eğitimi kullanabilirler. Edumi.com alanında uzman, deneyimli eğitmenler tarafından, online olarak harika ses ve görüntü kalitesiyle bir çok alanda eğitim imkanı sunan bir internet sayfasıdır. Bu internet sitesi üzerinden ders saatini ve eğitmeni seçip eğitim alınabilmektedir. Bu site üzerinden gerekli eğitimleri alıp programlama alanında öne geçebilirsiniz.