facebook

Teknolojinin evrimiyle birlikte, neredeyse var olan her iş alanı üzerinde çalışma şeklimiz değişti. Çizim sanatı ve ilgili disiplinler de dâhil. Sanatçıların kalem, kâğıt ve pigment kullanımıyla başardıkları şeyler artık bir bilgisayar konsolundan yapılabiliyor. Artık kelimelerden çok, siteler de ilginç görünmek zorunda. Göz alıcı görseller ve sürükleyici içerikler sayesinde, kullanıcı web sitesinde daha çok kalır. Özellikle e-ticaret siteleri bu durumdan yararlanmaya çalışır. Grafikler, web sitenizin görünümünün oluşturulmasında büyük rol oynar. İlginç görsellere sahip bir web sitesi oluşturmak için, web sitesinde gösterilecek olan görüntüleri, modelleri ve metni oluşturmanıza yardımcı olacak bir grafik tasarım programına ihtiyacınız olacaktır. Günümüzde grafik tasarım uygulamalarını birçok meslek grubu kullanmaktadır: görsel tasarımcı, kullanıcı arayüzü tasarımcı, web tasarımcısı, illüstratör, etkileşim tasarımcısı, uygulama tasarımcısı, fotoğraf rötuşçusu, animatör, yüzey ve desen tasarımcısı vb. Kariyerinizi bu alanlarda ilerletmek istiyorsanız edumi bünyesindeki eğitmenlerden online grafik tasarım dersleri alabilirsiniz. Sizin için en çok kullanılan grafik tasarım programlarını bir araya getirdik;

  1. Adobe Illustrator CC Adobe Illustrator CC, profesyonel grafik tasarımcıları ve sanatçılar için oldukça uygundur. Web siteleri, marka logoları, video oyunları ve baskı için grafik tasarımların oluşturulmasında büyük ölçüde yardımcı olabilecek çok çeşitli araçlara sahiptir. Vektör grafikleriyle iyi çalışır, kullanıcıların güzel hazırlanmış tasarımlar, topografya, eskizler ve çizimler oluşturmasını sağlar. Güçlü bir özellik setine, düzenli güncellemelere sahiptir ve hem Apple Mac hem de Windows PC için uygundur, ancak zaman zaman kullanıcılar için maliyeti, tercih edilmeme sebebi olabilir.
  2. Adobe Photoshop Adobe Photoshop CC, profesyonel grafik tasarımcılarına, sanatçılara ve fotoğrafçılara yönelik fotoğraf, resim ve grafik tasarım düzenleme uygulamasıdır. Kullanıcıların kullanımı kolay araçları ve yerleşik şablonları kullanarak web siteleri, posterler, simgeler, mobil uygulamalar ve afişler tasarlamalarını sağlar. Fotoğrafçılar için, uygulamanın fotoğraf oluşturma ve geliştirmeye yardımcı olan ve fotoğraflardan mükemmel sanat eserleri yapan araçları var.Yazılımı kullanarak, çizimler, 3D sanat eserleri ve resimler oluşturabilir ve geliştirebilirsiniz. Eşsiz desen ve efektler, fırçalarla birlikte dijital eserlerin oluşturulmasında ve özelleştirilmesinde yardımcı olur.
  3. Affinity Photo & Designer Özellikle profesyonel tasarımcılara ve nasıl çalıştıklarına yönelik olarak tasarlanan bu yazılım, seramik, duvar kağıdı veya yumuşak mobilyalar için ihtiyaç duyabileceğiniz web, markalaşma, konsept sanat, tipografi ve hatta yinelenen kalıpları içeren çok geniş tasarım görevlerini yerine getirir.
  1. Inkscape Zengin özelliklere sahip ve açık kaynak kodlu bir grafik tasarım yazılımı olan Inkscape , kolayca vektör oluşturma yeteneği ile bilinir. Grafik tasarımcıları için çok kullanışlı olan çok çeşitli vektör düzenleme araçlarına sahiptir. Bu araçlar, diğerlerinin yanı sıra şekiller, yollar, metin ve saydamlık efektleri gibi grafik yönlerini değiştirmek için kullanılabilir. Kaynak kodunu doğrudan düzenleme yeteneği, ekran piksellerini taşıma tuşları ve degradeleri düzenleme özelliğine sahiptir. Herhangi bir işletim sistemi ve cihaz üzerinde çalışan ücretsiz yazılımı ile birçok grafik tasarımcı tarafından tercih edilen bir uygulamadır.

  2. Pixlr Pixlr, herhangi bir tarayıcıda ve işletim sisteminde çalışabilen web tabanlı görüntü düzenleme uygulamaları paketidir. Yazılım, temel ve profesyonel düzeyde geliştirmeler, çoklu görüntü format şablonları ve iki milyondan fazla filtre, yer paylaşımı ve efekt için gerekli tüm fotoğraf düzenleme araçlarını sunar. Gelişmiş düzenleme için bir dizi araç olmasına rağmen, aynı zamanda profesyonel kaliteden ödün vermeden hızlı görüntü düzeltmeleri ve ince ayarlamalar için araçlar sağlar. Bu, hızlı rötuşlar için ve yerel mobil uygulamalarla hareket halindeyken düzenleme yapmak için kullanışlı bir araçtır.

  3. GIMP Görüntü İşleme Programı olarak da bilinen GIMP, en temel veya karmaşık görüntüleri düzenleyebilen ve ince ayar yapabilen özellikli bir uygulamadır. Bu özellik uygulama, görüntülerde kolayca ince ayar yapabilme ve basit fotoğraflardan dikkat çekici sanat eserleri oluşturma yeteneğine sahiptir. Kayda değer işlevleri, görüntü geliştirme araçları, özelleştirilebilir fırçalar ve renk ayarlama araçlarını içerir. Bu arada, kişiselleştirme seçenekleri, kullanıcıların verimliliği arttırmasına izin veriyor. Yazılım ayrıca üçüncü taraf eklentilerini de destekliyor.

Sizler için en çok kullanılan grafik tasarım uygulamalarını sıraladık. Edumi’deki online eğitimler sayesinde kendinizi geliştirebilir, bu grafik tasarım araçlarını iyi düzeyde kullanabilir hatta sanat eserleri yaratabilirsiniz. Edumi’deki tecrübeli eğitmenler grafik tasarımındaki potansiyelinizi ortaya çıkartmanıza yardım edecek ve üretkenliğinizi artıracaktır. Kutay Eşiyok