facebook

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Nedir?

Ülkemizde birçok Meslek Yüksek Okulu öğrencisi ön lisans programı yani "2 yıllık üniversite" okumaktadırlar. DGS, ön lisans programlarında aldıkları eğitimi, lisans programıyla tamamlamak isteyen öğrenciler tarafından girilmesi gereken bir sınavdır. DGS' ye başvuru şartı nedir?

Sınava, bir ön lisans programlarından mezun adaylar başvurabilir. Son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da sınava başvurabilir.

DGS başvurusu nasıl yapılır?

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri’nden veya tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır. DGS için gerekli belgeler nelerdir?

Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş “Aday Başvuru Formu” ile “Nüfus Cüzdanı”” veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı” veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslı gerekmektedir. (Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalıdır.)

DGS sınavına girerken yanımda hangi belgeler olmalı?

Adayların sınava girerken aşağıda belirtilen iki belgeyi yanlarında bulundurmaları zorunludur:

1-Sınava Giriş Belgesi (SGB) 2-Geçerli kimlik belgesi: Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport (Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi sınav günü itibarıyla geçerli olmalıdır.)

DGS sınav sonucumu daha sonra kullanabilir miyim?

Hayır. DGS sınav sonucunu sadece o yıl için kullanabilirsiniz.

DGS için akademik not ortalamam nasıl bildirilir?

Akademik not ortalamaları, Yükseköğretim Bilgi Sistemi’nden (YÖKSİS) alınarak ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne aktarılır. Bu bilgiler, ileri bir tarihte adayların bilgisine sunulur. Adaylar, bu bilgilerini mutlaka kontrol etmelidir. Bilgisinde eksiklik veya hata olanlar, başvuru süresi içinde kendi üniversitelerine başvurarak bu bilgilerinin sistemde düzeltilmesini sağlamalıdır.

DGS' de kaç soru var?

60 soru Matematik ve 60 soru Türkçe alanlarında olmak üzere toplamda 120 soru bulunmaktadır.

DGS sınavına en geç saat kaçta girilir?

Sınav yerine giriş saat 10:00'dan sonra yapılmaz. DGS sınavında hangi konulardan sorumluyum? DGS sorumlu olduğunuz kısımlar Matematik-1, Geometri-1, Sayısal Mantık, Okuma/Anlama/Cümlede Anlam ve Sözel Mantık

DGS’nin avantajları nelerdir?

1-DGS müfredatındaki konular YKS sınavına oranla çok daha azdır. Bu yüzden çalışmak daha kolay olacaktır. 2-Çok fazla rakip yoktur, rakibiniz sadece ön lisans mezunlarıdır. 3- Ön lisans mezunlarına çok fazla matematik eğitimi verilmediği için rakiplerinize özel matematik dersleri ile fark atabilirsiniz. 4-Boğaziçi, ODTÜ gibi gözde okulların gözde bölümlerine girebilmek YKS ile çok zordur fakat DGS ile bu kadar zor değildir. Biraz matematiğe, biraz da paragraf üzerine eğilmekle mümkündür. 5- 2 diploma sahibi olursunuz.

DGS dezavantajları nelerdir?

1-Üniversitelerin kontenjan problemi vardır. Kontenjanlar yetersizdir. 2-Sınavda süre sıkıntısı vardır. Adayların çoğu, verilen sürenin yetersiz olduğundan şikayet etmektedir. 3-En büyük yanılgı ise öğrencilerin 3.sınıftan başladıklarını sanmalarıdır. DGS sınavına kazanınca dersleriniz sayılır lakin 1.sınıftan bile başlayabilirsiniz. Mümkünse DGS'den sonra derslerinizin en çok uyuştuğu üniversiteyi ve bölümü tercih ediniz.

DGS' ye nasıl çalışabilirim?

DGS sınavında hızlı olmanız gerektiği için mümkün olduğu kadar fazla yöntem öğrenmeniz gerekebilir. Belirli bir programa uymakla beraber özel ders veren bir hocadan yardım alabilirsiniz. Tam bu noktada “edumi” yardımınıza yetişiyor. Online özel derslerle beraber soruların farklı yollardan çözümünü deneyimli hocalardan öğrenebilir, bu şekilde netlerinizi arttırabilirsiniz.

Tuğkan ÖZKAN