facebook

Anne ve babalardan özel ders konusunda, özellikle online özel ders faydaları ve fiyatları çerçevesinde çok sık soru alıyoruz. Ancak bu sorulardan biri özellikle ilgimizi çekti. Çünkü çocuğu liseye giden bir baba, okulda verilen eğitim ile özel ders eğitimi arasındaki farkı soruyordu. Soru tam olarak şöyleydi: “Özel ders faydalı mı? Okulda öğrendiklerinden farklı ne yapılıyor?”

Özel ders fiyatları karşılığında verilen eğitimin ne kadar faydalı olacağı konusunda azımsanmayacak şüpheler var. Başlarken şunu söylememiz gerekir: Online özel ders, öğrencilerin seviyesine uygun olarak tasarlandığı için çok etkili. İşte, okuldaki eğitimde olmayan ama özel dersin öğrenciye sunduğu en önemli fark bu.

Özel ders neden gerekli?

Okulda belli bir müfredatı izlemek zorunda olan öğretmenler, çocuğunuz konuyu öğrense de öğrenmese de bir sonraki konuya geçer. Ancak özel ders verenler, birebir çalışma konusunda deneyimli oldukları için çocuğun hangi konuda eksik olduğunu, hangi konulara ağırlık verilmesi gerektiğini kolayca tespit edebilir. Böylece tam olarak ihtiyaçla örtüşen bir ders programı hazırlar. Dolayısıyla aldığımız soruya verebileceğimiz en doğru cevap, özel dersin kişiselleştirilebilir olması. Verimlilik özel dersin temelidir.

Ancak topu özel ders öğretmeni ile öğrenciye atmak yerine ebeveynlerin de bu sürece dahil olması gerekiyor. Çocuk özel ders alırken anne ve babasının sürece dahil olması, dersin verimliliğini artırıyor.

Ders Başarısında Ebeveynlerin Rolü ve Online Özel Ders

Ebeveynlerin ders başarısına nasıl bir etkisi var?

Çocuklara ilk bilgilerini veren anne ve baba, daha sonraki eğitim hayatı boyunca desteğini sürdürdüğünde çocuklar daha başarılı oluyor. Özellikle çocuğun ihtiyaçlarını tanıyacak seviyede çocuğun eğitim sürecine katılmak gerekiyor. Çocuğunuz hangi derslerde başarılı? Hangi konularda özel bir desteğe ihtiyacı var? Bu soruların cevabını bilen ebeveynler çocuğunun gelişimini en iyi şekilde destekleyebiliyor.

Özel ders faydaları, ebeveynin bilinçli olmasıyla çok daha fazla etkili oluyor. Çünkü çocuklar ve gençler için doğru adımı atmanın en önemli yolu onları tanımaktan geçiyor. Özel ders verenler ile kurulan iletişim güçlü olduğunda, öğretmenler çocuğun potansiyelini açığa çıkaracak en doğru çalışma programıyla verimli eğitim sunuyor.

Bunun yanı sıra derslerde başarısız olan çocuklar, ailesi tarafından desteklendiği ve doğru yönlendirildiği zaman çocuğun motivasyonu yükseliyor. Bu yüzden düşük notlar ile karşılaştığınızda çocuğunuzu suçlamak yerine, ona bir ekip olduğunuzda notlarını yükseltebileceğini hatırlatmanızı öneriyoruz.