facebook

Fransızcadan Türkçeye geçmiş olan Biyoloji sözcüğü özetle insanların, bitkilerin ve hayvanların kökeni, gelişimini başta olmak üzere tüm özelliklerini inceleyen bilim dalıdır. Hayatımızın bir çok noktasında biyolojik etmenlere, olaylara maruz kalıyoruz. Bunlara birkaç örnek verecek olursak sabahları kahvaltıda yediğimiz balın yapımında rol alan arıların salgıladığı enzimler bal oluşumunda aktif rol almaktadır. Son bir örnek daha verecek olursak röntgen çekileceği zaman özellikle hamile bireylerin röntgen alanından uzak durması şiddetle önerilir çünkü mitoz bölünmenin en hızlı gerçekleştiği evreler anne karnındadır ve radyasyon içeren ışınlar bu bölünmelerde mutasyonlara sonuç açmaktadır. Biyolojinin günlük hayatımızdaki kullanım yerlerinden bu şekilde bahsedebiliriz. Şimdi ise günlük hayatımızda bu kadar önemli noktalarda yer alan biyoloji dersinin bir başka etkili faktör olduğu yer olan sınavlardan bahsedeceğiz. Üniversite sınavlar, deneme sınavları, okullardaki yazılılarda biyoloji dersi önemi bir yer alıp özellikle sağlık alanında tercih yapacak öğrenciler için kritik bir konumda yer almaktadır. Bu yazımızda biyoloji dersine nasıl çalışılması gerektiğinden bahsedeceğiz ve bazı stratejiler sunacağız.

Çalışma stratejilerini 2 parçaya böleceğiz. İlk parçamız olan derste öğrenme kısmına bu paragrafımızda değineceğiz. Öncelikle öğrencinin bulunduğu konumdan bahsedecek olursak dersin dinlendiği konum önemli bir etkendir. Öğrencinin konumu dersin anlatılma yerini(karatahta, slayt perdesi..) net olarak görebilecek şekilde ayarlanmalıdır. Aynı zamanda dersin anlatıcısının sesini net duyabilecek şekilde konumlanmalıdır. Öğrencinin konumu belirlendikten sonra derste anlatılan konulardan anlatıcının önemli olarak belirttiği veya öğrencinin önemli olarak düşündüğü yerleri not alması büyük önem teşkil etmektedir. Bu alınan notlar hem dersin öğrenilmesinde kolaylık sağlayacak hem de tekrar edilirken akılda kalıcılığı arttıracaktır. Derste öğrenme kısmında bahsedeceğimiz son önemli nokta ise anlanmayan kısımların eğitmene sorulması. Ders işlenişi sırasında bazı kısımlar karmaşık, anlaması zor veya akla yatmamış olabilir. Bu tarz olaylar her öğrencinin başına gelmekle birlikte bu kısımların dersin anlatıcısından izin alarak sorulup anlanmayan kısımların giderilmesi öğrenmede önemli bir yer almaktadır. Derste öğrenme kısmını kısaca bu şekilde ele alabiliriz.

Çalışma stratejilerinden bir diğeri ise çalışarak öğrenmedir. Bu kısımda öğrencinin gayreti çok önemlidir. Çünkü öğrencilerin büyük bir kısmı bu çalışma stratejisini hafife alıp yeterli çalışmayı göstermemektedir. Bu alanda derste alınan notlar, önemli noktalar tekrar edilmelidir. Tekrar etmek bu bilgilerin akılda kalıcılığını arttırıp öğrencinin başarısını etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Öğrenme işlemi gerçekleştirilirken ezberden kaçınılmalı gerçekleşen tepkimelerin, olayların mantığı kavranıp bilgiler daha uzun süreli akılda kalıcı hale getirilmelidir. Çünkü ezberlenen bilgilerin akılda kalıcılığı kısa olmaktadır. Konular öğrenilip eksikler giderildikten sonra sırada bilgileri sınama gelmektedir. Bu alanda yapılabilecek en iyi yöntemlerden birisi test çözmek, deneme sınavlarına girmektir. Farklı sorular çözmek, yeni konular öğrenme bilgi hazinesini arttırma yönünde en etkili yöntemlerden biri olmaktadır. Yanlış yapılan veya boş bırakılan sorular çok önemlidir çünkü bizim hem başarımızı ölçmemizde hem de eksiklerimizi görmemizde önemli bir rol oynamaktadır. Bu sorular hakkında gerekli araştırmalar yapılıp konu eksikleri giderilip başarı arttırılmaktadır. Çalışarak öğrenme stratejisini temel olarak bu şekilde ele alabiliriz.

Bu yazımızda biyoloji dersine nasıl çalışabileceğinden ve bazı yöntemlerden bahsettik. Biyoloji alanında eksiklerini kapatıp sınavlardaki başarısını arttırmak isteyen öğrenciler için online eğitim yöntemi harika bir olanak olacaktır. Edumi.com alanında uzman, deneyimli eğitmenler tarafından, online olarak harika ses ve görüntü kalitesiyle bir çok alanda eğitim imkanı sunan bir internet sayfasıdır. Bu internet sitesi üzerinden ders saatini ve eğitmeni seçip eğitim alınabilmektedir. Bu site üzerinden gerekli eğitimleri alıp biyoloji dersinde kendinizi geliştirebilir ve sınavlardaki başarınızı arttırabilirsiniz.