facebook

İngilizce öğrenme kolayca ulaşabileceğimiz bir hedef gibi görünse de, gerçekten İngilizce konuşmak hiç kolay değil. İlkokulda başlayan İngilizce serüvenimiz üniversitede ya da kurslarda devam ediyor. Yine de iş öğrendiklerimizi pratiğe dökmeye gelince adeta dilimiz tutuluyor.

Uzun uzun anlatmaya gerek yok. Edumi’ye sosyal medya üzerinden gelen bir mesaj durumu özetliyor. İngilizce özel ders almayı düşünen ama bunun için bütçe ve zaman ayırma konusunda kararsız bir takipçimiz şöyle diyor: “İngilizce konuşmak için dizi izliyorum, kitap okuyorum, çok sayıda dil öğrenme uygulaması deniyorum. Yine de anlıyorum ama konuşamıyorum. Sizce online İngilizce özel ders bu sorunumu çözer mi? Çünkü paramı boşa harcamak istemiyorum.”

Kolay bir İngilizce öğrenme yolu yok mu?

Takipçimizle aynı dertten muzdarip o kadar çok kişi var ki. Yıllarımızı versek bile öğrendiğimiz İngilizce çoğu zaman yetersiz kalıyor. Peki, bunun kolay bir yolu yok mu?

İngilizce öğrenme yöntemleri, pratik yapma yolları aslında saymakla bitmiyor. Dizi izlemek, kitap okumak, kelime ezberlemek şüphesiz öğrenme sürecini destekleyen çabalar olarak çok değerli. Yine de İngilizce öğrenmenin en hızlı ve en etkili yolu, kendinize uygun bir çalışma planına göre ilerlemek.

Genel geçer kabul edilen İngilizce öğrenme yolları, ne yazık ki belli bir seviyeye kadar öğrenmemizi sağlıyor. Hal böyle olunca “anlıyorum ama konuşamıyorum” diyen insanların sayısı sürekli artıyor. Popüler hale gelen yöntemlerin temel bir eğitime ek olarak uygulanması gerekirken bu yöntemler, asıl öğrenme yolu olarak görülüyor.

Anlıyorum Ama Konuşamıyorum: Neden İngilizce Öğrenme Konusunda Yetersiziz?

Gerçekten İngilizce konuşmak için ne yapabiliriz?

Takipçimizin kritik sorusuna cevap verirken doğru yönlendirdiğimizden emin olmamız gerekiyordu. Bu nedenle öncelikle neden İngilizce öğrenmek istediğini sorduk. İngilizce özel ders almanın dili en iyi şekilde öğrenmek için doğru bir adım olduğuna şüphe yok. Ancak her özel ders öğretmeni sizin için doğru kişi olmayabilir.

Önceliğiniz dil sınavlarında yüksek puan almaksa, bu konuda uzman bir İngilizce öğretmeni ile birlikte çalışmanız gerekiyor. Takipçimizin durumunda olduğu gibi özellikle speaking sınavı söz konusuysa bu alanda deneyimli öğretmenlerle verimli bir çalışma yürütebilirsiniz. İşiniz gereği İngilizce konuşmak gibi bir zorunluluğunuz varsa gramer ve kelime bilginizin değerlendirilmesinin ardından sektörel jargon çerçevesinde pratik ağırlıklı bir ders sizin için doğru seçim olacak.