facebook

Eylül ayında yenisi yapılacak ALES sınavına nasıl hazırlanalım? Yılda üç kere yapılmakta olan ALES'e nasıl en iyi şekilde hazırlanalım?

ALES nedir? ALES ya da Akademik (Personel) ve Lisansüstü Eğitimi (Giriş) Sınavı, yükseköğretim kurumlarında öğretim üyesi ve görevlisi, okutman, araştırma görevlisi ve uzman gibi kadroların doldurulması için ÖSYM’nin hazırladığı merkezi bir sınavdır. Yüksek lisans yapmak isteyenler için olmazsa olmaz bir sınavdır ALES.

ALES’in içeriği nedir? Ne tür sorular çıkar ALES’te? 50’si sayısal ve 50’si sözel olmak üzere toplam 100 sorudan oluşur. Toplam süre 150 dakikadır. Sözel kısmı ağırlıklı olarak hızlı paragraf okuma ve okuduğunu anlamaya yönelik sorulardan oluşmaktadır. Mantık soruları da bu bölümde vardır. Sayısal bölümde ise matematik ve geometri sorularının yanı sıra yine mantık soruları da yer alır.

ALES’te kaç puan yeterli olacaktır? Yeterli puan başvuru yapılacak lisansüstü programın taban ALES puanına bağlıdır. Bazı bölümler burs vermek için daha yüksek puan barajı ile aday kabul etmektedir. Adayların başvurduğu programın puan türünde en az 55 standart puana sahip olmalı gerekse de tez gerektirmeyen yüksek lisans programlarında bu taban daha aşağıda olabiliyor. Lisans diplomasıyla doktora programına doğrudan başvuranlaran 80’in üzeride puan beklentisi vardır. ALES'te 3 puan türü vardır, sayısal, sözel ve eşit ağırlıklı puanlardır.

ALES’e nasıl hazırlanabiliriz?

Sözel bölümde paragraf soruları için hızlı okuma üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyor. Bu konuda online ders platformu edumi’den Erdinç Küçüker’in Anlayarak Hızlı Okuma dersinden hazırlanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca yine edumi’den Faysal hoca’nın Paragrafta Hız konusunda hazırlamış olduğu sınıf veya özel derslerine de katılabilirsiniz. Halihazırda çok fazla kitap okuyan birisiyseniz bu bölümde en ufak bir sıkıntı çekmeyeceksiniz. Sözel bölüm kitap kurtları için birebir.

Sayısal kısım içinse, konuları pekiştirdikten sonra bolca soru çözümek gerekmektedir. Analitik düşünme kabiliyetinin ölçüldüğü bir sınav olan ALES’de belli başlı yüksek matematik konularından ziyade problem çözümleri konusunda refleksleri güçlendirmek gerekmektedir.

Özellikle mantık sorularında zorlanan pek çok aday var. Aslında her iki bölümde de sıkça karşımıza çıkan mantık sorularının çözüm kalıplarını iyi anlamak için sırf bu alanda egzersiz yapmalısınız. Özellikle mantık soruların çözümlerinde edumi’de yoğunlaşmış birkaç hocadan özel ders alabilirsiniz. Mantık soruları ALES’de en çok puan kaybedilen sorular olup konsantrasyon ve dikkatin de ölçüldüğü bu sorularda fark yaratırsanız ALES’de diğer adaylarla da fark yaratacağınıza kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Unutmayın ki edumi’nin Temmuz ortasında başlatacağı online ALES hazırlık sınıflarından birine kaydolursanız 100 saatten fazla sürecek online kursumuzu bitirdiğinizde ALES’e tam teşekküllü hazırlanmış olacaksınız.