facebook

Kitap okuma oranlarının pek iç açıcı olmadığı bir coğrafyada yaşıyoruz. İşler güçler, zamansızlık derken kitaplar artık hayatlarımızda daha az yer etmeye başladı. Oysa, kitap okumak birçok açıdan hayat kalitemizi artıran bir aktivite. Hem kişisel vizyonumuz hem de yaşam motivasyonumuz kitap okuma alışkanlığı kazanarak geliştirilebilir. Kategori fark etmeksizin her kitap, bakış açımızda değişimlere yol açar. Kısacası kitap, beynimiz için beslenmek ve uyumak kadar önemli bir ihtiyaçtır.

6 Maddede Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap okuma alışkanlığını artırma yolları nelerdir derseniz, size verebileceğimiz birkaç tüyomuz var.

1. Kitap okumak için motivasyonunuz olsun

Yaptığımız her işte, başarıyı yakalamak istiyorsak öncelikle motivasyona sahip olmamız gerekir. Kitap okumak da başarmanız gereken bir hedef olduğunda, sizi motive edecek nedeni bulmak ilk adımınız olmalı. Bunun için öncelikle kitap okumanın size kazandıracağı şeylerin farkında olmalısınız. Söz konusu faydalar içerisinden sizi en çok motive edeni seçerek ona odaklanmak işinizi kolaylaştırabilir.

2. Sevdiğiniz tarzda kitaplar okuyarak başlayın

Kitap okumayı zevkli hale getirecek bir diğer yöntem de sevdiğiniz tarzda kitaplar okumaktır. Bu aslında büyük bir sır değil. Ancak kimi zaman, sırf aldığımız için ya da faydalı olacağını düşündüğümüz için çok da ilgimizi çekmeyen kitaplar okumaya zorlayabiliyoruz kendimizi. Bu nedenle, kitap okuma alışkanlığı kazanana kadar özellikle ilginizi çeken tarzlarda kitaplar edinmeniz yararlı olacaktır.

3. Yanınızda kitap taşımayı alışkanlık haline getirin

Çantanızda her daim kitap bulundurmak, normalde telefonunuzla geçireceğiniz boş zamanlarınızda iyi bir alternatif olabilir. Metroda yolculuk yaparken ya da durakta otobüs beklerken bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Muhtemelen başlarda eliniz kitap yerine telefona gidecektir. Ancak kendinize kitap okumak için bir fırsat verirseniz zamanla bunu alışkanlık haline getirebilirsiniz.

4. Uyumadan önceki zamanı değerlendirin

Yastığa başını koyar koymaz uyuyanımız pek yoktur sanıyorum. En yüksek skora sahip olanlarımız bile muhtemelen birkaç dakika da olsa yatakta dönüyordur. Bu zamanları kitap okuyarak değerlendirmek kitap okuma alışkanlığı kazanmanızı sağlayacak iyi bir yöntem olabilir.

5. Hedef koyun

Kitap okuma alışkanlığını geliştirmek için neler yapabileceğiniz konusunda size yol gösterecek yöntemlerden biri de kitap okuma alışkanlığını bir hedef haline getirmektir. Başladığınız kitabı bitirmek için belirli bir süre belirleyin. Bu şekilde kendinize hedef koymak, okuma hızınızı artıracaktır. Hatta hedefe ulaştığınızda kendinize küçük ödüller vermek okuma şevkinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

6. Etrafınızdakilere kitap hediye edin

Özel günlerde aile bireylerinize veya iş arkadaşlarınıza kitap hediye edin. Hediye ettiğiniz kitabı siz de okuyarak insanlarla kitap hakkında konuşmaya çalışabilirsiniz. Böylece hem farklı bir sohbet konusu yaratmış hem de karşınızdaki kişinin de kitap okuma alışkanlığı kazanmasına bir nebze de olsa katkı sağlamış olacaksınız. Buna alternatif olarak çevrenizdekilerle kitap takas etmek de etkili bir yöntem olabilir.